Keel mõjutab moraalseid otsuseid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Gerry Balding/Creative Comons

Kas ohverdaksid viie inimese päästmiseks ühe inimese elu? Tavaliselt eelistatakse mõelda, et klassikalise dilemma vastus jääb moraalsete väärtuste püsivust arvestades samaks, hoolimata sellest, mis keeles see püstitatakse. Väärtuste püsivust uurinud psühholoogid leiavad aga, et küsimust võõrkeeles kuulnud inimesed kalduvad tegema utilitaarsema valiku.

Teadlased on juba eelnevalt leidnud, et probleemide võõrkeeles käsitlemisel võib olla otsuste tulemile oluline mõju. Näiteks teevad katsealused ratsionaalsemaid valikuid majandusküsimustes. Võõrkeel näib otsuste emotsionaalset tähtsust oluliselt vähendavat, muutes inimesed külmemaks ja kalkuleerivamaks. Nii oletasid Pompeu Fabra ja Chicago ülikooli psühholoogid, et sama nähtus avaldub ka klassikalises moraalseid väärtusi kompavas mõtteeksperimendis, kus inimesel on valida viie inimese päästmiseks ühe inimese rongirööbastele lükkamise ja mitte midagi tegemise vahel.

Hüpoteesi kontrollimiseks värbasid nad USA-st, Hispaaniast, Prantsusmaalt, Iisraelist ja Koreast kokku 725 vähemalt kahte keelt kõnelevat katsealust ning esitasid neist pooltele küsimuse emakeeles ning pooltele hispaania või inglise keeles. Emakeeles vastanutest otsustas inimese rööbastele lükata iga viies, võõrkeeles vastama pidanutest aga iga kolmas.

Eksperimendi variatsioonis, kus katsealused said rongi kangi vahendusel vastavalt ühte või viite inimest ohvriks toovale haruteele suunata, tegid utilitaarse valiku neli viiendiku vastanutest, hoolimata sellest, kas nad kuulsid küsimust ema -või võõrkeeles.

Erinevus demonstreerib töörühma sõnul selgelt, et keel märgib meie otsustes olulist rolli. Kuigi argielus ei pruugi moraalseid dilemmasid, kus tehtavast valikust inimeste saatus sõltub, väga tihti ette tulla, võib see mõjutada näiteks kliima- või teisi rahvusvahelisi küsimusi hõlmavate konverentside ja kokkulepete tulemusi.

Uurimus ilmus ajakirjas PLOS ONE.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLOS ONE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: