Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parim elu võib olla Alpha Centauri süsteemis

Meie Päikese üks lähemaid naabertähti Alpha Centauri B võib osutuda veelgi elusõbralikumaks kui meie endi armas kollane päikesekerake seda ongi.

 

René Heller Kanadast McMasteri ülikoolist ja ta kaaslased väidavad, et elusolendite jaoks võib kõige sobivamat tüüpi planeediks olla maakerast natuke suurem planeet, mis tiirleb oranži värvi tähe ümber, nagu seda ongi näiteks Alpha Centauri B.

Sellisel planeedil oleks raskusjõud natuke suurem kui Maal, mistõttu mered oleksid seal enamjaolt madalad ja maapind lauge. Just niisugune maastik ja merestik on aga elurikkuse kasvuks kõige soodsam. Kaua lõõmav oranžikas täht laseks neil elusõbralikel tingimustel kesta ühtepanu kuni kümme miljardit aastat.

Alpha Centauri B juurest ongi tegelikult leitud üks Maast veidi suurem planeet, aga see tiirleb tähele sedavõrd lähedal, et mingist elusõbralikkusest ei ole seal valitsevas enam kui tuhande kraadises kuumuses juttugi.

Heller ja kolleegid aga kirjutavad oma arutlustest ajakirjas Astrobiology.

Loe lähemalt:
Star next door may host a 'superhabitable' world (New Scientist)

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: