Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liigne soola tarbimine korreleerub noorukite tüsedusega

Kui palju on palju ja kui vähe on vähe soola, tekitab tuliseid väitlusi
Kui palju on palju ja kui vähe on vähe soola, tekitab tuliseid väitlusi Autor/allikas: Wikimedia Commons

Enamik noorukeid tarbib sama palju soola kui täiskasvanud; soola rohke tarbimine seostub aga nii tüseduse kui ka põletikuliste protsessidega.

Uuring käsitles 766 tervet teismelist, kellest 97 protsenti hindas oma soola tarbimist Ameerika Südame Assotsiatsiooni poolt soovitatud vähem kui 1500 mg päevasest naatriumikogusest kõrgemaks. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Pediatrics.

Uuringus toodi välja selge seos soola liigse tarbimise ja tüsenemise vahel. Rohkelt naatriumi tarbivatel inimestel leiti ühtlasi ka kõrgemad TNF-alfa väärtused; need on molekulid, mis annavad oma negatiivse panuse kroonilise põletiku ja ka autoimmuunhaiguste tekkesse. Lisaks näidati sellistel noorukitel ka leptiini kõrgemaid tasemeid; tegemist on rasvarakkude poolt toodetud hormooniga, mis surub tavaliselt maha isu ja põletab rasva; kuid võib krooniliselt kõrgete tasemete juures avaldada hoopis vastupidiseid toimeid.

Kaalu alandamine on raske protsess, samas on naatriumi tarbimise piiramine märksa hõlpsam. Lapsevanemad ja ka pediaatrid peaksid olema teadlikumad, et laste päevane soolatarbimine võib soodustada rasvumist ja krooniliste põletike teket.

Loe lisa:
Salt intake correlates with obesity in adolescents (MedIndia)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: MedIndia

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: