Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu linnaraamatukogus alustavad tööd lugemiskoerad

Lugemiskoer kuulab vaguralt ja pakub turvatunnet
Lugemiskoer kuulab vaguralt ja pakub turvatunnet Autor/allikas: ephratapubliclibrary.libguides.com

Kaks korda kuus kolmapäeviti oodatakse Tartu linnaraamatukogus lapsi pooleks tunniks koerale ette lugema. Tegemist on omamoodi teraapiaga, mis julgustab lapsi lugema.

Lugema õppimine võib olla teinekord vaevaline töö. Eriti veel siis, kui kõrval on täiskasvanud, kes eksimusi kritiseerivad või eakaaslased, kellele hammaste taha takerdunud sõnad võivad nalja teha. Seepärast on hea, kui lugemispüüdlusi kuulab keegi, kes on rahulik, sõbralik, ei arvusta ja on peale selle veel soe ja karvane koer. Tartu linnaraamatukogus on lastel tänasest kaks korda kuus võimalik käia just sellisele kuulajaskonnale raamatuid lugemas.

Linnaraamatukogu personalijuhi Ewa Rootsi sõnul saadi mõte koerte raamatukokku toomiseks Soomest. "Meil on selleks eraldi ruum, muinasjututuba, kus istub mitte üks koer vaid kolm või neli, et võimalikult palju lapsi saaks lugemas käia. Seda siis pooltundide kaupa kaks korda kuus kolmapäeviti." Lugemisloomana on kasutatuid maailmas veel ka sigu ja ponisisd. Rootsi sõnul võiks näiteks kassi sel otstarbel raamatukokku toomine olla keerulisem. "Kass võib kodus oma kriimude silmadega lapsel lugema õppimisel abiks olla küll, aga raamatukogus ta ilmselt läheks sirmi taha peitu ja ei oleks valmis seal raamatu juures mõnusalt nurru lööma," selgitas Roots.

Täna raamatukogus ametisse astuvad koerad on Eesti Koeraomanike Seltsi esindaja Jane Jaggo sõnul juba staažikad teraapialoomad. "Üks afganistani hurt, kaks newfoundlandi koera ja üks kuldne retriiver - kõik koerad on varem kokku puutunud nii lastega kui teraapiakoerandusega. Nad on käinud erinevates lasteasutustes, lastekodudes, hooldekodudes, neid on kasutatud töös erivajadustega inimestega. Kõik on kogenud koerad." Laps, kellel on lugemisega probleeme, kardab sageli täiskasvanu juuresolekul lugeda. Koer on siinkohal hea seltsiline, sest ta ei anna mingeid hinnanguid, ta ei naera, kui valesti läheb, ta ei sega vahele ega kommenteeri. "Laps saab olla temaise. Kui tal läheb sassi, ta parandab ennast, kui ta tahab. Tal ei ole vaja karta, et keegi sekkub tema lugemisprotsessi," selgitas Jaggo.

Selleks, et koerale lugemine hakkaks lapsele oodatud mõju avaldama, kulub Jaggo hinnangul umbes kaheksa seanssi. Seejuures ei pea tingimata raamatukogus koerale lugemas käima. Kui kodus juhtub olema samasugune rahuliku loomuga loom, siis võib vabalt seda temagi peal proovida. Raamatukogus tuleb aga koerale lugemiseks end eelnevalt lasteosakonda helistades ette registreerida. Ewa Roots ja Jane Jaggo kinnitasid, et koerad käivad raamatukogus kuni lugemishuvilisi lapsi jätkub.

Toimetaja: Piret Ehrenpreis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: