Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nostalgia suurendab optimismi

Nostalgiline meenutus suurendab optimismi tuleviku suhtes.
Nostalgiline meenutus suurendab optimismi tuleviku suhtes. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Southamptoni Ülikooli teadlaste uuringu kohaselt suurendavad minevikuga seonduvad nostalgilised meenutused optimismi tuleviku suhtes. Nimelt näidatakse ajakirjas Personality and Social Psychology Bulletin, et nostalgia ei ole mitte üksnes minevikule orienteeritud emotsioon, vaid see tunne laieneb ka tulevikule, omades positiivseid väljavaateid.

 

Uuringu kaasautori Dr. Tim Wildschuti hinnangul on nostalgia sage emotsioon, mida on kogenud peaaegu igaüks, kätkedes endas tihtilugu psühholoogilist tröösti. Nii võib nostalgiline unelemine võidelda näiteks üksildustundega.

Antud uuringu eesmärgiks oli hinnata, kas nostalgia võib suurendada optimismi ka tuleviku suhtes.

 

Uuringu käigus paluti osalejatel meenutada mingit läbielatud nostalgilist sündmust ja kirjutada selle kohta jutuke. Seejärel võrreldi kirjelduses leiduvate optimistlike sõnade arvu kontrollrühma poolt kirjutatud jutukestega igapäevaelu toimingutest. Nostalgilised pajatused sisaldasid oluliselt rohkem optimistlikke väljendeid kui tavajutud.

 

Järgnev töö kirjeldas muusika võimet äratada nostalgiat. Osalejad kuulasid kas nostalgilist või siis mingit igapäevast muusikapala ning seejuures raporteerisid nostalgilist laulu kuulanud inimesed hoopis kõrgemat optimismi taset.

 

Viimases osas esitati osalejatele lauluteksti, mida pooled olid eelnevalt nimetanud nostalgiliseks. Seejärel paluti kuulajatel vastata küsimustele tekkinud tunnete osas. Need, kelle jaoks laulusõnad olid nostalgilised, hindasid uuringu järgselt endid oluliselt optimistlikumaks.

 

Uuringud rõhutasid eneseväärikuse rolli – nostalgia suurendab eneseaustust, mis seejärel tõstab ka optimismi taset. Nostalgial on jõud hõlbustada positiivsete tulevikuvaadete taju; soodustades optimismi, aitab see tunne võidelda negatiivsusega. 

 

Loe lisa: Nostalgia increases optimism (Medical News Today)Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: