Andmekeskuste elektritarbimine kahekordistub kümnendi lõpuks

Prognooside põhjal võib 2030. aastaks oodata andmekeskuste elektritarbe kahekordistumist, selgub rahvusvahelise energiaagentuuri (IEA) avaldatud raportist. Kasvu taga on suuresti tehisaru areng.
IEA mudelid näitavad, et andmekeskused tarbivad 2030. aastal 945 teravatt-tundi (TWh) elektrit, mis on ligikaudu võrdne Jaapani praeguse aastase elektritarbimisega. Võrdlusena tarbisid andmekeskused möödunud aastal 415 TWh, moodustades ligikaudu 1,5 protsenti kogu maailma elektritarbimisest, vahendab Nature.
Prognoosid keskenduvad peamiselt andmekeskustele üldiselt, mis täidavad peale tehisarurakenduste treenimise ja jooksutamise ka teisi arvutusülesandeid. Agentuur hindas, kui suur osa serverite ressursist pühendatakse just tehisarule. IEA analüütikud nentisid, et tehisaru-serverid moodustasid mullu neljandiku serverite elektritarbest ning 15 protsenti andmekeskuste kogutarbest.
Raportist selgub, et kogu maailma andmekeskuste energiatarbest moodustavad USA, Euroopa ja Hiina praegu 85 protsenti. Prognoositavast kasvust moodustavad arengumaad kümnendi lõpuks umbes viis protsenti, samas kui arenenud majandus vastutab enam kui 20-protsendise kasvu eest.
Raporti autorid märgivad, et prognoosidega kaasneb arvestatav määramatus, kuna pole teada, kui ulatuslikult inimesed tulevikus tehisaru vidinaid kasutama hakkavad. Samuti avaldavad andmekeskused oma elektrikasutuse andmeid piiratud määral.
Kuigi hinnanguliselt kaks kolmandikku kavandatavast elektritootmisvõimsusest tuleb taastuvatest allikatest, märgib IEA, et USA uued gaasielektrijaamad viivad looduslikul gaasil töötavate jaamade võimsuse kasvuni. Seega võib andmekeskuste elektritarbimise kasv kujutada endast riski kliimaeesmärkide saavutamisele.
Samuti märgivad raporti autorid, et elektri tarbimine ja selle kasv ei jaotu maailmas ühtlaselt. Ettevõtted kipuvad ehitama andmekeskusi koondunud klastritesse, mis võib koormata kohalikke elektrivõrke.
Toimetaja: Rait Piir