Rakvere reaalkool – aasta kool 2025?
"Terevisioon" ja Harno otsivad Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Rakvere reaalkool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 7. aprillist kuni 18. aprilli lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
Kool kirjutas oma taotluses enda kohta mh järgmist:
Peame oluliseks turvalist ja motiveerivat õpikeskkonda. Säilitamaks rõõmsat meelt, arendamaks koostööoskust ja propageerimaks terviklikku eluviisi, kohandavad õpetajad õpetamist vastavalt õpilaste individuaalsetele võimetele ja õpistiilidele. Rakvere reaalkoolis rakendatakse alates 2018. aastast KiVa programmi ning tegutseme kõik koos selle nimel, et kiusamist ära hoida ja tekkivaid juhtumeid kohe tõhusalt lahendada.
Kool on kogukond ning kaasame lapsevanemaid, ka vanavanemaid ülekoolilistele orienteerumistele, kooli sünnipäevanädala tegevustesse, teeme üleskutseid esemete toomiseks näitustele. Kaasates kogu koolipere ühistegevustesse, tugevdame koolikogukonna ühtsustunnet.
Õpetajad rakendavad üha rohkem projekti- ja probleemipõhiseid lähenemisi, kus õpilased saavad reaalse elu probleemide lahendamisel teadmisi rakendada. Lõiming annab head võimalused õpilaste aktiivseks kaasamiseks õppeprotsessi. Julgustatakse küsimusi esitama, arvamusi jagama, koostöös kaaslaste ja kogukonnaga töötama ja probleemide lahendamise protsessis osalema.
Meie koolis kasutatakse lõimingut, et toetada üld- ja valdkonnapädevuste kujunemist. Geograafia- ja mõnes teiseski tunnis peavad õpilased kooli raamatukogus leidma teemakohase kirjanduse, materjali läbi töötama ning tegema digikeskkonnas kokkuvõtte, esitluse.

Oleme Liikuma Kutsuv Kool ning peame oluliseks liikumise ja heaolutunde toomist ainetundi. Liikuv ainetund on meie koolis juba tavapärane. Õpetajad kasutavad järjest enam digivahendeid, interaktiivseid ja liikuvaid ülesandeid ning mänge, et muuta õpe kaasahaaravamaks. Ehkki oleme nutivaba kool, kasutame õppetegevustes digivahendeid vastavalt õpetaja planeeritud tegevusele. Meie koolipere naudib õues olemist olenemata aastaajast. Aktiivsed õuevahetunnid on mõnus vaheldus õppetööle.
Õpilasekeskse õpikäsituse rakendamisel keskendutakse pidevale tagasisidele, mis aitab õpilasel mõista, kus ta on õppeprotsessis, milliseid oskusi tuleb veel arendada ja kuidas edasi minna. Õppimist tagasisidestatakse enesehindamise, kaasõpilaste hindamise ja õpetaja tagasiside kaudu. Õpilased kaasatakse ka otsustusprotsessidesse.
Lastele tuleb anda võimalus enese juhtimise harjutamiseks. Suuname õpilasi oma õppimise eest rohkem vastutust võtma, mis arendab enesedistsipliini, aja planeerimise oskust, oma õpioskuste analüüsimise võimet. Õpilastele toimuvad igal trimestril iseseisva õppimise päevad, kus õpilased omandavad ainealaseid teadmisi ja oskusi, samas ka õpioskusi ning harjutavad enesejuhtimist, planeerivad ise oma aega ja võtavad vastutuse õppimise eest.
Aasta kool 2024 tiitlile kandideerib kümme kooli, kelle hulgast aitab parima välja selgitada rahvahääletus. 7. aprillist näidatakse kümne parima kooli videoid ETV hommikusaates "Terevisioon" ning ERR Novaatoris. Žürii ja esimese hääletusvooru tulemuste liitmisel selguvad kolm finalisti, kelle seas läheb käima uus samasugune hääletusvoor. Kolmele finaali pääsenud koolile tuleb külla noortesaate "Nova" juht, kes paneb end õpilase rolli. Neist külaskäikudest sünnivad lühireportaažid 2. mail algava teise hääletusvooru ajaks ERR-i eetrisse. Võitja kuulutatakse välja 16. mail ERR-i saates "Terevisioon", mis läheb eetrisse võitjakoolist.
Finaalis võistlevad: Avatud kool, Emili kool, Hiiumaa gümnaasium, Kindluse kool, Kuressaare Nooruse kool, Pärnu Koidula gümnaasium, Püha Johannese kool, Rakvere reaalkool, Tallinna prantsuse lütseum ja Tallinna Tõnismäe riigigümnaasium.