Avatud kool – aasta kool 2025?
"Terevisioon" ja Harno otsivad Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Avatud kool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 7. aprillist kuni 18. aprilli lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
Kool kirjutas oma taotluses enda kohta mh järgmist:
Avatud koolis on igal kooliastmel oma õppemudel, mis vastab õpilaste ealistele ja arengulistele vajadustele. Ennastjuhtiva õppija kujunemise toetamine algab juba 1. klassist ning selle arengut soodustatakse süsteemselt kogu koolitee vältel. Iseseisva õppimise päevad on olulised enesekindluse ja vastutuse kasvatamisel.
Kolmandas kooliastmes on enesejuhitud õppimine loomulik osa igapäevasest õppetööst, iga koolipäeva keskel on 60-minutiline proaeg, mille noored saavad sisustada ise – osaleda konsultatsioonides, õppida iseseisvalt või koos kaaslastega või võtta endale puhkehetk. 9. klassis on välja töötatud eriprogramm, mille fookuses on nii akadeemiline areng kui ka õpilaste vaimne ja füüsiline tervis, stressiga toimetulek ja enesekindluse suurendamine.
Ainete ülest projektõpet rakendatakse järjepidevalt 1.–9. klassini, moodustades ligi kolmandiku kogu õppetööst. Projektõppe tunnid on Avatud koolis eraldiseisvad ainetunnid – igas projektis lõimitakse erinevaid ainevaldkondi ning õpilastel on õppeaasta jooksul 4–5 õpiprojekti.

Meie koolis õpivad erineva keele- ja kultuuritaustaga õpilased, kelle vajadustega arvestatakse nii õppetöös kui ka igapäevases suhtluses. Keeleõppega alustatakse Avatud koolis varakult – esimese võõrkeele õppimist alustatakse 1. klassis ja teise võõrkeele õppimist juba 2. klassis. Lisaks klassipõhisele õppimisele kuuluvad õpilased erinevatesse gruppidesse ja õpikooslustesse, et õppida koostööd tegema ning arendada oma sotsiaalseid ja kultuuridevahelise suhtluse oskusi.
Õpilaste ja õpetajate päevakava toetab nende füüsilist ja vaimset tervist, pakub võimalust nii süvendatud õppimiseks, kosutavaks puhkuseks ning iseseisvaks toimetamiseks. Koolipäevad algavad Avatud koolis kell 9, õpilased ja õpetajad saabuvad alates 8.30. Soovijatel on koolisööklas võimalik päeva alustada hommikusöögiga. Tunnid on Avatud koolis kas 45 või 90 minuti pikkused. Koolipäeva keskel on igas kooliastmes pikk paus.
Avatud koolis on formaalse ja mitteformaalse õppe lõimimine teadlik ja läbimõeldud protsess. Meie selge eripära on valikained ehk praktikumid juba põhikooli III astmes, mis toimuvad nii koolis kui ka väljaspool kooli, pakkudes õpilastele võimalust valida endale huvipõhiseid suundi. Loovainetes (muusika, liikumisõpetus, kunst) võetakse arvesse õpilaste kooliväliseid huvitegevusi ning võimaldatakse koostada individuaalsed õppekavad, et vältida tegevuste dubleerimist. Samuti on keeleõppes võimalus õppida individuaalse õppekava (IÕK) alusel ka neid keeli, mida meil ei ole võimalik kohapeal pakkuda.
Avatud kool on noor kool, mis areneb ja muutub pidevalt. 2023/24. õppeaasta üks fookustest oli hindamine ja tagasiside – uuendasime oma hindamisjuhendit, koolitasime õpetajaid ning lõime selgemad süsteemid selleks, et kujundav hindamine oleks osa 1.-9. klassi tagasisidest.
Aasta kool 2024 tiitlile kandideerib kümme kooli, kelle hulgast aitab parima välja selgitada rahvahääletus. 7. aprillist näidatakse kümne parima kooli videoid ETV hommikusaates "Terevisioon" ning ERR Novaatoris. Žürii ja esimese hääletusvooru tulemuste liitmisel selguvad kolm finalisti, kelle seas läheb käima uus samasugune hääletusvoor. Kolmele finaali pääsenud koolile tuleb külla noortesaate "Nova" juht, kes paneb end õpilase rolli. Neist külaskäikudest sünnivad lühireportaažid 2. mail algava teise hääletusvooru ajaks ERR-i eetrisse. Võitja kuulutatakse välja 16. mail ERR-i saates "Terevisioon", mis läheb eetrisse võitjakoolist.
Finaalis võistlevad: Avatud kool, Emili kool, Hiiumaa gümnaasium, Kindluse kool, Kuressaare Nooruse kool, Pärnu Koidula gümnaasium, Püha Johannese kool, Rakvere reaalkool, Tallinna prantsuse lütseum ja Tallinna Tõnismäe riigiümnaasium.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa