Püha Johannese kool – aasta kool 2025?
"Terevisioon" ja Harno otsivad Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Püha Johannese kool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 7. aprillist kuni 18. aprilli lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
Kool kirjutas oma taotluses enda kohta mh järgmist:
Meie koolis kohtuvad ajatu ja tänapäevane, kristlikud väärtused ja nüüdisaegne õpikäsitus. Lähtume igapäevaselt oma tegevuses põhimõttest, et pedagoogika on eelkõige elus suhe, kool pühendub teadlikult heade suhete loomisele ja hoidmisele igal tasandil: õpilaste, perede, kolleegide jt vahel.
Meie kool on palju rohkem kui lihtsalt koht õppimiseks – see on terviklik ja avatud haridus- ja kultuurikeskus, kus pakume kvaliteetset hingega haridust alates lasteaiast ja eelkoolist kuni gümnaasiumini. Oleme kogupäevakool, siin tegutseb ka huvikool ning toimuvad täiendkoolitused, kontserdid, pereüritused ja konverentsid. Oodatud on kõik, mitte ainult koolipere.
Õppimist toetame terviklikult – arvestame õpilase arengut, individuaalsust ja vajadust sisemise motivatsiooni järele. Kool toetab laste keskendumisvõime ja loovuse arengut igapäevaste vaikuseminutite, välja lülitatud nutitelefonide ja pikkade õuevahetundidega. Kujundava hindamissüsteemi keskmes on õpilaste eneserefleksioon. Sellele järgneb põhjalik sõnaline tagasiside õpetajalt.
Toetamaks lapse rahulikku arengut hakatakse skaalalisi hindeid panema alles 5. klassi poole pealt. 6. klassini õpivad tüdrukud ja poisid eraldi klassides, mis võimaldab arvestada huvide ning arenguerisuste ja -tempodega. Siiski toimub poiste- ja tüdrukuteklassidel mitmeid lennusiseseid sündmusi, näiteks ühine õuesõppepäev, lennulaagrid jne, mistõttu on neil omavahel palju kokkupuute- ja sõbrunemisvõimalusi.

Koolis on suur rõhk õuesõppepäevadel ja õppekäikudel. Paar korda aastas on õuesõppepäevad, kus eri ainete üleselt tehakse tund väljaspool kooli. Liikuma kutsuva koolina panustame elukestvasse liikumisrõõmu toetamisse. Liikumistundides katsetame erinevaid tegevusi, spordipäevadel valib iga klass uue ja põneva tegevuse, näiteks on mängitud põnevaid vibumänge, käidud supilauaga sõitmas, jääl purjetamas, aga ka looduses jalgsi- ja rattamatkal. Selliselt toetab liikumisõpetus liikumisrõõmu elustiilina, mitte ainult sportliku tulemuse nimel.
Viimase aasta olulisemad projektid ja arendustegevused Püha Johannese koolis on keskendunud inimeseks kasvamise ehk üldpädevuste arendamisele ning õppimise muutmisele veel terviklikumaks, sisukamaks ja tulemuslikumaks. Kool osales hiljuti Erasmus+ projektis koostöös Peaasi.ee ja Taani kooli Kaospilot'iga, mille raames toimus õpetajate õppereis Taani. Õppevisiit pakkus väärtuslikke kogemusi mängulise ja projektipõhise õppimise, eluoskuste ja meeskonnakultuuri arendamiseks.
Oluliseks koolipere heaolu tõstvaks projektiks oli kindlasti ka kooliaia haljastuse kujundamine. Oma looduskaunis ja õppetööks kohandatud kooliümbruses ja aias teeme regulaarselt õuetunde ja isegi loodusainete üleminekueksam toimus õues.
Aasta kool 2024 tiitlile kandideerib kümme kooli, kelle hulgast aitab parima välja selgitada rahvahääletus. 7. aprillist näidatakse kümne parima kooli videoid ETV hommikusaates "Terevisioon" ning ERR Novaatoris. Žürii ja esimese hääletusvooru tulemuste liitmisel selguvad kolm finalisti, kelle seas läheb käima uus samasugune hääletusvoor. Kolmele finaali pääsenud koolile tuleb külla noortesaate "Nova" juht, kes paneb end õpilase rolli. Neist külaskäikudest sünnivad lühireportaažid 2. mail algava teise hääletusvooru ajaks ERR-i eetrisse. Võitja kuulutatakse välja 16. mail ERR-i saates "Terevisioon", mis läheb eetrisse võitjakoolist.
Finaalis võistlevad: Avatud kool, Emili kool, Hiiumaa gümnaasium, Kindluse kool, Kuressaare Nooruse kool, Pärnu Koidula gümnaasium, Püha Johannese kool, Rakvere reaalkool, Tallinna prantsuse lütseum ja Tallinna Tõnismäe riigigümnaasium.