Astronoomid tuvastasid peaaegu kiireimini pöörleva tähe
Tüüpiline vinüülplaat teeb reibast popmuusikat mängides mõnikümmend pööret minutis, kuid taevakehade pöörlemiskiirused kosmoses võivad olla palju suuremad, lausa astronoomilised.
Astronoomid on nüüd tuvastanud, et üks meist 26 tuhande valgusaasta kaugusel Amburi tähtkujus asuv neutrontäht pöörleb mitte ainult peadpööritava, vaid isegi peaaegu rekordilise kiirusega, 716 pööret sekundis.
Teada on ainult üks neutrontäht, mis pöörleb veelgi kiiremini.
Neutrontähed on hiigelsuurte tähtede supernoovaplahvatustest pärinevad pisikesed ülitihedad jäänukkehad, mille läbimõõt on ainult paarkümmend kilomeetrit, aga mass peaaegu poolteist Päikese massi.
Rühm Taani, Türgi, Ameerika ja Itaalia teadlasi eesotsas Gaurava Jaisawaliga Taani Tehnikaülikoolist Kongens Lyngbys uuris kaksiktähesüsteemis 4U 1820-30 toimuvaid termotuumaplahvatusi, kui märkas plahvatustest teada andvates kiirgussignaalides 716-hertsist võbelust.
Sellest tegidki teadlased järelduse, et kaksiksüsteemi kuuluv neutrontäht pöörlebki oma kujuteldava telje ümber just sellise hämmastavalt suure sagedusega.
Kaksiksüsteemi teine komponent on valge kääbustäht, mis tiirleb neutrontähe ümber samuti harukordselt kiiresti, 11-minutise perioodiga.
Oma tugeva raskusjõuga tõmbab neutrontäht oma kaaslasest ainet enda peale. Kui seda ainet on parasjagu neutrontähe pinnale kogunenud, siis käibki seal järjekordne termotuumaplahvatus, umbes nii nagu aatompommis. Plahvatuste ajal läheb neutrontäht sada tuhat korda heledamaks kui Päike.
Tegu on niisiis väga äärmusliku taevakehaga, kus toimub väga äärmuslikke nähtusi. See pole mingi meelelahutusmuusika.
Jaisawal ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas The Astrophysical Journal.