X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Elekter teeb inimese hüpnoosile vastuvõtlikumaks

Foto: MK Hamilton / Unsplash

Mõnda inimest on väga kerge hüpnotiseerida, teist aga healgi hüpnotisööril päris võimatu. Inimese hüpnotiseeritavusel ei paista seejuures olevat palju pistmist ei isikuomaduste ega intelligentsustasemega.

Kuid nüüd on Ameerika teadlased avastanud võimaluse, kuidas hüpnotiseeritavust ajutiselt suurendada, kasutades selleks elektrit.

Avastusest võib kasu olla meditsiinis, kus hüpnoosi võib kasutada näiteks kroonilise valu leevendamiseks.

Afik Faerman ja ta kolleegid Stanfordi Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Nature Mental Health, et kui stimuleerida kahe minuti jooksul elektriliselt üht kindlat ajupiirkonda, siis suureneb inimese alluvus hüpnoosile umbes tunniks ajaks.

Sama teadlasrühm on varem märganud, et kergemini hüpnotiseeritavate inimeste ajus on teiste inimestega võrreldes tugevam ühendus kahe piirkonna vahel.

Üks neist on vasaku ajupoolkera eesajukoor, mis teatakse osalevat otsustuste tegemisel, teine aga vöökäär, mis teatakse tegelevat väliste ärritajate tuvastamisega.

Nende kahe piirkonna tihe koostöö võib teadlase sõnul olla hüpnoosiseisundi tekkeks oluline, sest aitab paremini tähelepanu koondada. Hüpnoosiseisundit iseloomustabki muu hulgas aga just tähelepanu ülitugev koondumine.

Teadlased uurisid kahe ajupiirkonna koostöö tihendamise võimalusi 80 vabatahtliku katseisiku peal, kes põdesid fibromüalgiat, mis tekitab kroonilist lihasvalu.

Pooltel neist stimuleeriti asjakohast eesajukoore piirkonda koljuläbise elektromagnetilise sekkumise teel. Selgus, et seesugust turgutust saanud katseisikud olidki tunni aja jooksul kergemini hüpnotiseeritavad kui enne.

Seni on hüpnotiseeritavust peetud inimese täiesti muutumatuks omaduseks, nüüd siis on esimest korda leitud võimalus seda muuta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: