Akadeemikute valimised 2023: kes on Margus Viigimaa?
Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks biomeditsiini valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli täisprofessor tenuuris Margus Viigimaa (65).
Mida peate oma senise elu kõige nauditavamateks hetkedeks ja kui palju kattuvad need põhjustega, mille poolest tunneb teid avalikkus?
Euroopa Hüpertensiooni Ühingu juhatuse liikmena rajasin Euroopas Hüpertensiooni Ektsellentsikeskuste võrgustiku aastal 2006 ja arendasin seda edasi aastani 2013. Minu initsiatiivil loodi Euroopa Hüpertensiooni Ühingu töögrupp "Hüpertensioon ja seksuaalne düsfunktsioon", mida juhtisin aastatel 2010-2021.
Mind on kutsutud paljude kardioloogiavaldkonna rahvusvaheliste ajakirjade toimetuskolleegiumi.
Ma olen valitud TTÜ aasta teadlaseks aastatel 2014 ja 2020, parimaks õppejõuks aastal 2007.
Olen Ukraina Teaduste Akadeemia kuldmedali laureaat, mitmete riikide (Rootsi, Ungari, Bulgaaria, Kasahstan) kardioloogia ja hüpertensiooni erialaühingute auliige.
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Ateroskleroosi ja düslipideemia ravi alal on maailmas viimase viie aastaga läbimurdeks saanud uute bioloogiliste ravimite alirokumab ja evolokumab juurutamine müokardi infarkti ja teiste kardiovaskulaarsete haiguste ravis.
Olen osalenud selle valdkonna teedrajavate uuringute ODYSSEY OUTCOMES ja FOURIER disainimisel, juhtkomitee liikmena ja Eesti vastutava uurijana.
Millisena näete te akadeemikute rolli käesoleva sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid olema nad argielus?
Akadeemikute roll võiks ühiskonnas olla suurem. Eesti Teaduste Akadeemia võiks olla akadeemilise juhtrolliga südamehaiguste preventsiooni, eriti personaalpreventsiooni juurutamisel Eestis.
Minu tegevus Eesti Teaduste Akadeemia liikmena annaks südamehaiguste ennetusele ja rahvatervisele akadeemilist tuge, rõhutaks tõenduspõhise personaalpreventsiooni tähendust.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
See annaks mulle juurde tööd, loomingut ja vastutust. Näen enda tegevuses Eesti Teaduste Akadeemia liikmena suurt potentsiaali ja sünergiat rahvusvahelises koostöös.
Vaata ka akadeemikukandidaatide konverentsil peetud Margus Viigimaa lühiloengut.
Akadeemikuid valitakse sel aastal biomeditsiini, etnoloogia ja folkloristika ning tehnikateaduste valdkonnas. Kokku esitati kolmele kohale 12 kandidaati. Uued akadeemikud valitakse 6. detsembril akadeemia üldkogu istungil. Akadeemikuks valimiseks on tarvis saada kaks kolmandikku üldkogul osalevate akadeemikute häältest.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa