Kaheksajalad näevad magades und

Jaapani teadlased on jõudnud arusaamale, et kaheksajalad mitte ainult ei maga, vaid näevad seejuures ka unenägusid, nii nagu inimesed ja teised selgroogsed.

Teadlased arvavad, et kaheksajalgadel on kaks unefaasi, milleks on n-ö vaikne uni ja aktiivne uni. Viimane hõlmab kehaosade tõmblemist nagu võib märgata mõnikord näiteks magavate koerte puhul. Sellele lisaks muutub aga kiiresti kaheksajalgade naha tekstuur ja muster.

Uuringu tarvis jälgisid teadlased öise eluviisiga 29 kaheksajalga, kes elasid akvaariumis. Nende puhul märgati erinevaid reaktsioone sõltuvalt sellest, kas kaheksajalg oli ärkvel, vaikses või aktiivses unefaasis.  

Üldiselt magasid kaheksajalad päeval, sulgesid selleks silmad ja võtsid sisse uinumiseks sobiva puhkeasendi. Iga tunni järel oli näha kaheksajalgade nahavärvil muutusi, mis kestsid umbes ühe minuti. Samal ajal muutus nende hingamissagedus, aga ka keha ja silmade liigutused.

Kaheksajalad on huvitavad olendid, kes suudavad loomupäraselt oma välimust muuta. Ühe tunni jooksul suisa 177 korda. Lisaks tavalisele värvuse muutmisele jäljendavad nad ka veepõhjas olevaid tekstuure. Seda selleks, et kaitsta end erinevate ohtude eest.

Teises katses ei lasknud teadlased kaheksajalgadel päeval magada. Nii kui peajalgsed hakkasid uinuma, kõditasid teadlased neid värvipintsliga. Kuna kaheksajalgu hoiti ärkvel, oli näha, et neid lõpuks magama lastes uinusid kaheksajalad kiiremini. Tulemused kinnitasid, et kaheksajalad tõepoolest magasid aktiivses staadiumis.

Seejärel sisestasid teadlased ajju sondid, et jälgida kaheksajala närvitegevust. Nad leidsid, et aktiivse une ajal sarnanes ajupiirkonna tegevus ärkveloleku ajal nähtule. Aktiivse une ajal läbisid kaheksajalad kiireid üleminekuid nahamustrite kaudu, mis sobisid ärkveloleku ajal näidatutega.

Tulemused toetasid varasemaid uuringuid, mis näitasid, et kaheksajalgade aktiivne uni sarnaneb selgroogsete REM-unega. See ei ole aga esimene kord, kui kaheksajalgade magamine on köitnud teadlaste tähelepanu. Eelmisel kuul leidsid USA teadlased ühe isase kaheksajala, kes käitus magades nõnda, nagu reageeriks ta kiskja rünnakule. Teadlased usuvad, et ju nägi kaheksajalg lihtsalt õudusunenägu. 

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: