Unevõla tagasimaksmine on pea lootusetu

Foto: Vladislav Muslakov/Unsplash

Ilmselt on kõik kuulnud, et ööpäevas võiks magada umbes kaheksa tundi. Kui nädala sees jääb unetunde väheks, siis sageli mõeldakse, et küll nädalavahetusel saab rohkem magada. Justkui üks pikk uni teeks tasa teised lühikeseks jäänud ööd. Värske teadustöö põhjal sellele loota ei saa.

On mitmeid tõendeid, et unepuudus on seotud südame-veresoonkonna haigustega. Seega ebapiisav uni noorena võib vanas eas tekitada mitmeid tervisemuresid.

Hiljutisest uuringust selgus, et kui inimene magab ööpäevas viis tundi, mõjutab see tema südame tööd, sealhulgas südame löögisagedust ja vererõhku. Näitajad hakkasid halvenema juba nädala jooksul. Kui nädalavahetusel need tunnid järgi magatakse, pole sellest erilist kasu, sest südametöö näitajad selle peale kohe ei normaliseeru. 

Uuringus osalesid terved mehed vanuses 20–35 aastat ja uneuuring kestis 11 päeva. Esimesel kolmel ööl lubati osalejatel magada kuni kümme tundi. Järgmisel viiel ööl said nad magada ainult viis tundi. Sellele järgnes kaks taastumisööd, mil osalejatel lubati taas magada kuni kümme tundi.

Selleks, et teada saada, kuidas unetunnid mõjutavad inimese tervist, mõõtsid teadlased osalejate vererõhku ja südame löögisagedust. Seda iga päev ja iga kahe tunni järel.

Kuna teadlased mõõtsid südame tööd terve päeva vältel, võimaldas see neil arvestada erinevate nüanssidega, mis võisid tuleneda kellaajast. Näiteks on ärgates südame löögisagedus nagunii madalam kui keset päeva.

Teadlased leidsid, et südame löögisagedus suurenes iga järgneva uuringu päevaga peaaegu üks löök minutis. Täpsemalt oli keskmine südame löögisagedus katse alguses 69 lööki minutis, samal ajal kui keskmine südame löögisagedus uuringu lõpuks oli ligi 78. Samuti tõusis osalejate vererõhk ja seda iga järgneva päevaga. Vaatamata sellele, et osalejatel oli vahepeal võimalus rohkem magada, ei olnud nende südame-veresoonkonna näidud nädalavahetuse lõpuks ikka taastunud. Teadlaste sõnul võib unekaotusest taastumiseks olla vaja pikemaid perioode.

Uni ei mõjuta aga ainult südame-veresoonkonna tervist, vaid mõjutab ka kehakaalu, vaimset tervist ja keskendumisvõimet. Mida rohkem une kohta teada, seda suurem on võimalus, et inimesed saavad seeläbi oma tervist parandada. 

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: