Uuring: stressist tulenevat vananemist saab tagasi keerata
Bioloogiline vanus peegeldab inimese rakkude ja kudede tervist, mida mõjutavad näiteks haigused, elustiil ning ümbritsev keskkond. Kui seni on arvatud, et bioloogiline vananemine on pöördumatu, siis hiljutine uuring osutab, et stressiga kaasnevat vananemist on võimalik siiski ringi pöörata.
Tugev stress võib kiirendada bioloogilist vananemist. Kui stress on aga lühiajaline, võivad vananemise ilmingud taanduda, ütles uuringu juhtautor, Harvardi meditsiinikooli teadur Jesse Poganik.
Teadlased uurisid töö raames tugevat stressi põhjustavaid olukordi. Näiteks analüüsisid nad erakorralist lõikust vajavate vanemate inimeste ja koroona tõttu intensiivpalatisse sattunud inimeste vereproove. Samuti uurisid nad rasedate naiste ja emashiirte verd, pöörates tähelepanu sellele, kuidas verenäitajad muutusid raseduse kulgedes ja pärast sünnitust.
Rakkude ja kudede tervise kaardistamiseks kasutasid Poganik ja tema kolleegid niinimetatud bioloogilisi kelli, mis mõõdavad DNA metülatsiooni. Pärilikkusaine külge kinnituvad väikesed molekulid seostuvad suremusriski kasvuga. Sama lähenemist kasutatakse laialdaselt vananemise uuringutes laiemalt.
Selgus, et tugev psühholoogiline stress kasvatas bioloogilist vanust, kuid stressiolukorra möödudes langes see endisele tasemele. Näiteks kiireloomulist puusaoperatsiooni vajanud patsientide bioloogiline vanus taastus operatsioonieelsele tasemele 4–7 päeva jooksul pärast lõikust.
Samuti nähtus, et rasedusest tingituna kasvas bioloogiline vanus nii naiste kui ka hiirte puhul kuni sünnituseni, kuid langes pärast järglaste ilmale toomist endisele tasemele. Koroonaga kaasnenud vananemine osutus aga meeste puhul pöördumatuks.
Autorid märgivad, et bioloogilise vanuse taastumise ulatus ja kiirus on inimesiti erinev. Edaspidi soovivadki teadlased paremini mõista, kuidas ja miks bioloogiline vanus tõuseb ning kuidas on võimalik seda taastada.
Uuring ilmus ajakirjas Cell Metabolism.
Toimetaja: Juhan Hellerma