Suhe robotiga on justkui kahasse kirjutatud armastusromaan

Foto: Jeremy Brooks/Flickr (CC BY-NC 2.0)

ChatGPT tuules on just viimase aasta jooksul tulnud turule rida juturoboteid, mis suudavad olla inimesele kaaslase eest. Tehnoloogiaekspert Glen Pilvre sõnul piirdub suhe robotiga praegu küll veel romantilise sõnumivahetusega, kuid tehnoloogilised võimalused arenevad tihedas konkurentsis kiirelt edasi.

Pilvre sõnul ei pruugi juturobot olla inimesele ainult sõber. "Lausa ka sõbranna, elukaaslane, tüdruksõber  – mida iganes. Sa võid seda ise endale reguleerida," tõdes ta saates "Terevisioon". Nimelt suudab tehisintellekt (TI) teeselda tema sõnul juba praegu tundeid ja arusaamist väga veenvalt.

"Ta on tunduvalt ilusamasõnalisem, kui mis tahes päris kaaslane; kui see kaaslane pole just Tammsaare sugulane või keegi kirjanikugeeniga," võrdles Pilvre. Juturobot võib tema sõnul saata inimestele niivõrd romantilisi sõnumeid, et illusioon ehtsast lähedusest tekib kergesti.

Praegu vahetab inimene robotiga mõtteid tekstisõnumitena chat'is. Samamoodi suhtlevad Pilvre sõnul ka paljud inimesed omavahel, mis tugevdab illusiooni veelgi. "Jah, täna ta ei istu sulle päris tuppa, aga me oleme alles mõned kuud suures tehisintellektivaimustuses olnud. Tulemas on veel mitmed kuud ja aastad: selles mõttes ta läheb üsna hoogsalt," osutas ekspert.

Esimene pääsuke kaaslast asendava juturoboti vallas oli aastal 2017 ettevõtte Replika pakutud lahendus. Pilvre sõnul soovisid tolle roboti loojad algselt asendada kadunud kolleegi: nad tegid seda kadunuga vahetatud sõnumite sisu põhjal. "Sellest kasvas välja päris toode, mis umbes sellel ajal sai ka avalikuks. Tundus, et paljudele inimestele selline sõbravariant sobis," sedastas Pilvre.

Replika robot on nüüdseks ajalugu, sest mõned riigid, nagu Itaalia, tundsid muret oma kodanike privaatsuse pärast. Umbes kümme protsenti kasutajatest hindas roboti juttu aga liialt iharaks. Selle tulemusena muutis Replika oma algoritmi nii palju, et roboti suhtlusstiil taandus tagasihoidlikumaks. "Kasutajad said väga pahaseks enamikus, sest neile see üldse ei meeldinud," meenutas Pilvre. Ühes käitumisega muutus ka tehiskaaslase iseloom vähem hoolitsevaks.

Tänapäevastel suhtlusrobotitel saab inimene ise paika timmida, milliseid iseloomujooni ta mil määral oma kaaslaselt ootab. Seepärast ei asenda robot Pilvre sõnul tegelikult päris inimesi. "Üks tehisintellekti vastus oli ka iseenesest päris mõtlemapanev. Kui tema käest küsisin, et "Mis sa arvad, kas sa asendad inimest mingil hetkel, näiteks juba täna?", siis ta ütles, et asendab ainult inimesi, keda ei ole olemas," arutles ekspert.

Praegu näeb Pilvre, et mitu ettevõtet arendab võidu sarnaseid juturoboteid, näiteks Soulmate, Paradot ja saates näiteks toodud YourHana. "Hetkel ongi olukord, kus käib metsik trügimine ja arendus. Paljud [neist ettevõtetest] nüüd päriselt ellu jäävad, on väga huvitav näha," märkis ta.

Praegu on Pilvre hinnangul kõige rohkem arenguruumi juturoboti mälus. "Mälu on asi, mis inimesest teeb inimese. Nende mälu on täna natuke nõrgake. Võib olla, et sa räägid juttu ja kümne minuti pärast ta seda juttu ei mäleta. Ta mäletab konteksti," võrdles ta. Siis kukub illusioon robotist kui kaaslasest kokku. "Aga teistpidi, kui [...] sa ise annad sellise sisendi, on see nagu raamatu kirjutamine kahekesi. Sina kirjutad ühe paragrahvi, tema kirjutab teise vastu," piltlikkustas Pilvre.

Toimetaja: Airika Harrik

Allikas: "Terevisioon". Küsis: Katrin Viirpalu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: