Meres hõljuv plastpuru võib jätta rannakarbid kängu
Söödavad rannakarbid (Mytilus edulis) on päriselus usinad loomakesed, kes filtreerivad ja puhastavad merevett. Inimkond aga on nüüd hakanud tootma uut tüüpi saastet, plastkiude, mis võib rannakarpe tõsiselt kahjustada.
Briti teadlased on tuvastanud, et mikroplastikiud pidurdavad noorte rannakarpide kasvu.
Christopher Walkinshaw ja ta kolleegid Plymouthi Merelaborist tegid katseid noorte, alla sentimeetrise läbimõõduga karpidega, sest nemad on keskkonnatingimuste suhtes tundlikumad kui täiskasvanud karbid.
Selgus, et kui katsekarpe kasvatati vees, mis sisaldas üsna rohkesti plastmikrokiude, täpsemalt 80 kiudu liitri kohta, siis aeglustus nende kasvutempo puhtas vees elanud ea- ja liigikaaslasega võrreldes 36 protsenti, ja nende kasv jäigi teistest väiksemaks.
Kaheksakümmend kiudu liitri kohta on aga ka küllaltki kõrge tase, sest rannikumeres on tüüpiline kontsentratsioon umbes kümme kiudu liitris.
Teisalt, kui noori karpe kasvatati vees, mis sisaldas sama suures koguses puuvilla-mikrokiude, seega kiude küll, kuid mitte plastikiude, siis nende kasv oluliselt ei aeglustunud.
Tuleb ka tõdeda, et tüüpilise tänapäeva rannikumerega sarnasemas olukorras, kus kiud olid küll plastist, kuid neid oli liitris keskmiselt kaheksa, ei jäänud karpide kasv samuti veel märgatavalt aeglasemaks.
Kuid Walkinshaw ja ta kaaslaste tulemus, mis on avaldamist leidnud ajakirjas Microplastics and Nanoplastics, näitab siiski ära, et plastsaaste hulga suurenemise korral hakkab sel kindlasti senisest silmapaistvamat keskkonnamõju olema.
Autorid käivad välja ka mõned võimalikud põhjused, miks mikroplast võiks karpide kasvu pärssida: võib-olla muutub midagi loomakeste toitumiskäitumises, aga võib-olla kulub neil lisaenergiat veest filtreeritud plastikiudude käitlemiseks või neist tingitud kahjustuste parandamiseks.
Kui rannakarbid peaksid tulevikus praegusest väiksemaks jääma, võib sel olla nii ökoloogilisi kui ka majanduslikke järelmeid, sest karpidest toituvad loomad peavad kõhu täis saamiseks sööma rohkem isendeid, toidutöösturid peavad aga karpide korjeküpseks saamist kauem ootama.