Uuring: energiajooke joovatel noortel esineb rohkem terviseprobleeme
Hiljuti Soomes ilmunud uuringu kohaselt esineb energiajooke tarbivatel noortel rohkem terviseprobleeme, kui nendest hoiduvatel eakaaslastel. Ehkki energiajoogid ei pruugi soodustada sõltuvuste teket, võib arstide sõnul kurnata noorte organismi magamatus.
"Seal uuringus tõesti teatasid noored vanuses 13–15, kes tarvitasid energiajooke, rohkem erinevaid tervisemuresid kui need, kes ei tarvitanud. Nendeks olid peavalu, kõhuvalu, seljavalu ja neil esines ka rohkem erinevaid vaimse tervise probleeme: unehäireid, ärevust, närvilisust," sõnas peremeditsiini arst-resident Jürgen Merilind saates "Terevisioon". Samuti kasutasid taolised noored soovitatust rohkem ühismeediat.
Merilind kahtlustas, et oma roll võis olla probleemide tekke juures unepuudujäägil. Uneprobleemid kimbutasid energiajooke tarvitavaid noori kaks korda sagedamini, kui neist hoiduvaid eakaaslasi.
"Noore terve kasvav organism peaks saama vähemalt seitse tundi und igal päeval ja kui seda hakatakse kunstlikult mõjutama, saab häiritud kogu organismi elurütm," nentis arst-resident. Valulävi on tema sõnul seotud suuresti inimese vaimse seisundiga. Kui noor on magamata, väsinud ja närviline, mõjutavad teda kergemini ka välised tegurid.
Samuti tuli uuringust välja, et rohkem energiajooke joovad noored suitsetavad sagedamini ka tubakat ja kanepit, kasutavad huuletubakat ja pummeldavad. Merilinnu hinnangul ei saa siinkohal otsest seost energiajookide tarvitamisega tõmmata. Pigem võib kahtlustada siinkohal sotsiaalse keskkonna olulisust.
"Kui energiajooke tarvitatakse sel eesmärgil, et peale koolinädalat reede või laupäeva õhtul sõpradega pidutseda, siis tihti võivad olla seal ka kahjulikud harjumused sealsamas seltskonnas," sõnas Merilind.
Arst-resident leidis, et inimesed ei peaks energiajooki joovat noort nähes kohe üle reageerima. "Mõni üksik energiajook juhuslikult ei tee kohe halba, aga regulaarne tarvitamine võib kindlasti põhjustada," märkis Merilind. Piiri võiks tõmmata sinna, kus inimene tunneb, et ta ilma energiajoogita enam hakkama ei saa ehk käitumine hakkab sarnanema sõltuvust meenutavale mustrile.
Oma argitööle vaadates nentis ta, et uuring oli tema jaoks silmiavav. Oma patsientidelt ta energiajookide tarvitamise kohta ta enamasti ei küsi. Eeskätt huvitab teda suitsetamine ja alkoholi tarvitamine.
Samas oli tal nii noortele kui ka nende vanematele selge sõnum: "Ei tasu hakata noorel kasvaval organismil rikkuma n-ö looduse rütmi erinevate stimulantidega". Ligikaudu 50 kilogrammi kaaluv noor saab oma maksimaalse lubatava kofeiini koguse ehk kolm milligrammi kilogrammi kohta kokku juba ühe energiajoogiga.
Uurimus ilmus BMC Public Health.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Terevisioon", küsis: Juhan Kilumets