Asteroid Ryugu on komeetide sugulane
Teadlased, kes on lähemalt uurinud asteroidilt Ryugu korjatud materjali, mille Jaapani kosmosesond Hayabusa-2 kahe aasta eest Maale poetas, on saanud uut tõendust, et selle Maa-lähedase asteroidi sünnikodu on tegelikult hoopis Päikesesüsteemi kaugematel aladel — seal, kus tekivad komeedid.
Noriyuki Kawasaki Jaapanis Sapporos asuvast Hokkaido Ülikoolist ja ta kolleegid annavad teada, et Ryugu koostises leidub olulisi sarnasusi komeetide koostisega.
Samas kinnitavad värsked analüüsitulemused, et osa Ryugu ainest on algselt pärit hoopis kusagilt Päikesesüsteemi sisepiirkonnist, liikunud hiljem väljapoole ja sattunud seal tekkinud asteroidi koostisse.
Kawasaki ja ta kaaslased leidsid Ryugu tolmust niisuguseid aminohappeid ja karbonaatmineraale, mis tekivad kergemini külmemates ja veerohkemates oludes — sellistes, mis valitsevad tihtilugu Päikesest kaugemal. Siit tulenebki järeldus, et ka asteroid kui taevakeha on küllap just seal tekkinud.
Ryugu tekkimisest komeetide piirkonnas kõneleb ka ta keemiliste elementide erisuguste isotoopide vahekord. Selgub, et isotoopkoostise poolest sarnanevad Ryugu proovid vägagi nende proovidega, mis on võetud komeedi Wild 2 peast ehk koomast ja mille toimetas aastal 2006 Maale NASA kosmosesond Stardust.
Kuid teisalt, Ryugu proovides samuti sisaldunud mineraalid nagu spinell, oliviin ja perovskiit tekivad hoopis nii kõrgel temperatuuril, millist Päikesest kaugemal naljalt ei kohta. Need ained on siis tõenäoliselt oma tekkekohast asteroidi tekkekohta rännanud.
Ryugu proove on kahe aasta jooksul uurinud juba mitmed teadusrühmad. Kawasaki ja kaasautorid avaldavad oma tulemused nüüd ajakirjas Science Advances.