Möödunud aastal jäi leetrivaktsiinita rekordiline hulk lapsi

Raporti andmetel jäi mullu 25 miljonil lapsel saamata esimene leetrivaktsiini doos.
Raporti andmetel jäi mullu 25 miljonil lapsel saamata esimene leetrivaktsiini doos. Autor/allikas: Dave Haygarth/Flickr (CC BY 2.0)

Värske raport osutab, et 2021. aastal jäi leetrite vastu kaitsesüst saamata ligi 40 miljonil lapsel kogu maailmas. Tegu on uue rekordiga, mis näitab autorite sõnul, et pandeemia ajal kukkunud vaktsineerituse tase pole endiselt taastunud.

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) ja USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) ühiselt avaldatud raportis seisab, et vaktsineeritud laste hulga vähenemine takistab tõsiselt leetrite väljajuurimist, vahendab ScienceAlert.

Haigust saab vaktsineerides pea täielikult ennetada. Kuna leetrid on väga nakkavad, peab nende leviku tõkestamiseks olema aga vaktsineeritud kahe või enama doosiga hinnanguliselt 95 protsenti elanikkonnast.

Raporti andmetel jäi mullu 25 miljonil lapsel saamata esimene leetrivaktsiini doos. Veel 14,7 miljonil lapselt jäi saamata teine doos. See tähendab, et möödunud aastal said ainult 81 protsenti maailma lastest esimese ja 71 protsenti teise doosi. 

Tegu on väikseima esimeste dooside arvuga alates 2008. aastast. Kõige rohkem jäi väikelapsi leetrite vastu vaktsineerimata Nigeerias, Indias, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Etioopias ja Indoneesias.

Üheski WHO piirkonnas pole suudetud leetritest täielikult vabaneda ja viirus võib levida kiiresti üle riigipiiride. Alates 2016. aastast on kümnes varem leetrivabaks kuulutatud riigis täheldatud leetrite puhanguid ja uut levikut.

Leetrihaigetel on kõrge palavik ja tekib lööve. Osalt on leetrid ohtlikud just seetõttu, et haigestunud inimene võib nakkust levitada mitu päeva enne, kui tal lööve tekib.

Leetrite tagajärjel võib tüsistusena ette tulla kopsupõletikku ja ajuturset – see võib tekitada aga inimesele püsiva puude. Tuhandest lapsest sureb 1–3 last just hingamisteede ja neuroloogiliste haiguste tüsistuste tõttu. 

Eestis 2021. ja 2020. aastal terviseameti andmetel leetrite haigusjuhte ei registreeritud. Aastal 2019. registreeriti Eestis 27 leetrijuhtumit.

WHO juhataja Tedros Adhanom Ghebreyesuse sõnul on olukord mõneti irooniline. Kui Covid-19 vastu loodi ja toodi vaktsiinid turule rekordkiirusel, siis tavapärased immuniseerimisprogrammid said pandeemialt tugeva hoobi. See seab Ghebreyesuse sõnul miljonite inimeste tervise ohtu.

Ta märkis, et on äärmiselt oluline immuniseerimisprogrammid jälle ree peale saada. Iga raportis esitatud statistilise näitaja taga on tema sõnul laps, kes võib nakatuda välditavasse haigusesse.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: