Hiidplaneet on udupeen kui beseeküpsis
Väljastpoolt Päikesesüsteemi on leitud juba tuhandeid planeete, kuid aeg-ajalt tuleb ikka ette, et mõni uus leid on mõne omaduse poolest seni leitute seas rekordiline.
Ameerika astronoomid on nüüd ühe punase hiidtähe juurest avastanud planeedi, mis on õhulisem ja udupeenem kui ükski varem avastatu.
Gaashiiglase TOI-3757b tihedus on vaid veerand vee tihedusest, võrreldav näiteks umbes vahukommi või beseeküpsise tihedusega. Läbimõõdult on planeet meie Päikesesüsteemi Jupiterist tubli jupike suurem, kuid massilt taas vaid neljandik Jupiterist.
Niisugune planeet tiirutab meist umbes 580 valgusaasta kaugusel asuva tähe ümber Veomehe tähtkujus, olles seega ka Eesti kohal pidevalt vaateväljas. Oma punasele hiidtähele tiirutab planeet väga lähedal.
Shubham Kanodia Pennsylvania Osariigiülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas The Astrophysical Journal, et planeedi on võinud eripärasele arenguteele suunata raskemate elementide nappus tema ematähes, mis on tähe valgust vaadeldes tuvastatud.
Planeedi orbiit tähe ümber on ka üsna pikliku kujuga, mis võib samuti olla ajendanud ta atmosfääri ebatavalist paisumist.
Teadlased loodavad, et põhjalikumad vaatlused NASA uue kosmoseteleskoobiga James Webb aitavad planeedi puheviloleku põhjusi veel paremini mõista.
Planeet avastati NASA kosmoseteleskoobi TESS abil, tema mass ja tihedus arvutati aga maapealsete teleskoopidega tehtud vaatluste põhjal.
Eripäraste omadustega planeete on teadlastel huvitav uurida, sest see võib viia parema arusaamiseni planeetide tekkest ja arengust üleüldse.