Asteroid Ryugul leidub Päikesest vanemat tolmu
Rahvusvaheline teadlasrühm, olles uurinud tolmuproove, mille Jaapani kosmosesond Hayabusa-2 on Maale toonud asteroidilt Ryugu, annab teada, et mõned Ryugu tolmuterad on veel vanemad kui meie Päikesesüsteem ise.
Hayabusa-2 startis Maalt aastal 2014, jõudis Maa-lähedase asteroidi Ryuguni neli aastat hiljem, tiirutas kaks aastat selle ümber, laskus siis ta pinnale, haaras kaasa viis grammi pinnatolmu ja tuli sellega Maale tagasi.
Ryugu tiirutab Päikese ümber natuke kaugemal kui Maa ja teeb tiiru ümber Päikese 16 kuuga. Mõnede uuringute järgi on ta pärit Päikesesüsteemi kaugematest piirkondadest, kuid ajapikku sealt Päikesele ja ka Maale lähemale nihkunud.
Tolmuterade vanust nende isotoopkoostise järgi määranud teadlased väidavad nüüd, et teri on üsna mitmesugust päritolu — neid on tekkinud mitmesuguste tähtede süsteemides mitmesugusel moel.
Päikesesüsteemi eelsetest tähesüsteemidest pärinev materjal ei ole iseenesest uudne avastus. Ka Maale langenud meteoriite uurides on tuvastatud kuni seitsme miljardi aasta vanust materjali, samas kui Päikesesüsteemil ei ole vanust üle viie miljardi aasta.
Jens Barosch Ameerika Ühendriikidest Washingtoni Carnegie Instituudist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas The Astrophysical Journal Letters, et Ryugu materjalis leidub Päikesesüsteemi-eelse tolmu kõiki peamisi seni teadaolevaid tüüpe.
Kuid seal on ka äärmiselt haruldast tüüpi iidset silikaatmaterjali, mis asteroidide koostisse sattununa tavaliselt kergesti hävib.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar