Täht kihutab musta augu ümber 8000 kilomeetrit sekundis
Meie Linnutee galaktika keskel tiirutab ümber hiigelsuure musta augu täheke. Tiirutab augule hästi lähedal ja ülimalt kiires tempos.
Saksa ja Tšehhi teadlased kirjutavad ajakirjas The Astronomical Journal, et täht nimega S4716 saavutab oma orbiidil kiiruse umbes 8000 kilomeetrit sekundis.
Nii suurel kiirusel ei ole ühtegi tähte varem musta augu ümber tiirutamas nähtud. Üheks tiiruks kulub tähel neli aastat.
Täht tuleb oma orbiidil mustale augule nimega Sagittarius A* umbes saja astronoomilise ühiku kaugusele.
Seda on küll sada korda rohkem kui Maa kaugus Päikesest ja enam kui kolm korda rohkem kui Neptuuni kaugus Päikesest, kuid astronoomilises mõõtkavas on selline vahemaa tähe ja suure musta augu vahel ikkagi päris pisike.
Musta augu enda läbimõõt on hiljutiste vaatluste järgi umbes pool astronoomilist ühikut.
Päikesesüsteemis kulub Päikesest nii kaugel taevakehal üheks tiiruks tuhatkond aastat, kuid Sagittarius A* mass on hiigelsuur ja Kepleri kolmanda seaduse järgi on tähe tiirlemisperiood sellevõrra lühem.
Tähte S4716 ei olnud üles leida lihtne, sest Sagittarius A* ümbritseb tihe täheparv.
Florian Peißker Kölni Ülikoolist ja ta kolleegid kombineerisid oma töös tervelt viie teleskoobi andmeid, mida oli kogutud ligi paarikümne aasta jooksul. Teleskoobid asusid Hawaiil ja Tšiilis.
Peißker ja ta kaaslased märgivad, et nii väikesel ja kiirel orbiidil ülimassiivse musta augu ümber tähte leida oli paras üllatus. Optiliste teleskoopidega ei saagi hästi midagi veel lähedasemat avastada.
Teadlased on kindlad, et täht ei ole oma praeguses asukohas tekkinud, vaid on sinna liikunud kusagilt kaugemalt.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar