Ameeriklaste uus kuuprogramm sai tagasihoidliku avapaugu
NASA saatis koostöös ettevõttega Rocket Labs Kuu suunas teele 25 kilogrammi raskuse kuupsatelliidi CAPSTONE. USA kosmoseagentuur tahab missiooniga kontrollida, kas kavandatava kosmosejaama jaoks valitud orbiit aitab tõesti kütust säästa.
Kuu orbiidile jõudmine võtab mikrolaineahju suurusel sondil ligikaudu neli kuud. Võrdlusena kulus astronautide Saturn V raketiga Kuuni toimetamiseks vaid neli päeva. Põhjus peitub kasutatud kanderaketis. Rocket Labsi rakett Electron on vaid 18 meetri kõrgune ehk see on ainuüksi oma kõrguse poolest Saturn V-st kuus korda madalam.
Kütuse säästmiseks kasutab ettevõte seeläbi kaaslaseni jõudmiseks ebatüüpilist orbiiti. Järgnevate kuude vältel kerkib selle kõrgus kuni 1,3 miljoni kilomeetrini. Maast sedavõrd kaugel nõuab nii orbitaaltasandi kui ka perigee muutmine vähem kütust. Manöövreid hoolikalt ajastades saab kergitada tehiskaaslase orbiidi Maale lähimat punkti sedavõrd palju, et see ristub Kuu orbiidiga. Kokku maksab missioon seeläbi ligi 30 miljonit eurot.
Lõppeesmärgina peaks hakkama CAPSTONE tiirlema Kuu ümber äärmiselt väljavenitatud polaarorbiidil. Kui ühe pooluse kohalt möödub see vaid 1600 kilomeetri kauguselt, siis teisest poolusest jääb see ligikaudu 70 000 kilomeetri kaugusele. Inseneride ennustuste kohaselt on taoline orbiit äärmiselt stabiilne. Teisisõnu tuleb kulutada seal satelliitide täpselt samal orbiidil hoidmiseks väga vähe kütust. Praktikas pole seda aga proovile pandud.
NASA plaanib samale orbiidile rajada Artemise kuuprogrammi raames oma kosmosejaama Gateway. Agentuur kavatseb kasutada seda vahepeatusena nii mehitamata kui ka mehitatud missioonideks Kuu pinnale. Gateway konstrueerimine algab kava kohaselt 2024. aasta lõpus.
Juhul kui CAPSTONE novembris edukalt Kuu orbiidile jõuab, plaanitakse selle liikumist hoolikalt kaardistada vähemalt kuue kuu vältel. Ühtlasi plaanitakse katsetada orbiidil navigeerimist ja teiste kosmoseaparaatidega side pidamist.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa