Eesti teadlased pälvisid Euroopa aasta leiutaja auhinna

Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna tööstuse kategoorias pälvisid sel aastal Jaan Leis, Mati Arulepp ja Anti Perkson. Teadlased töötasid nn kumera grafeeni kallal, mis sobib hästi energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks.

Süsinikupõhine materjal suurendab energiat salvestavate ja väljaandvate seadmete, superkondensaatorite vastuvõtu-, salvestus- ja väljaandmisvõimsust ning energiatihedust.

Muu hulgas kasutatakse superkondensaatoreid olukordades, kus on vaja palju kiirlaadimis- ja tühjendamistsükleid, näiteks elektrisõidukite kiirendamisel ja pidurdamisel. Kumera grafeeniga superkondensaatorid laevad energiasalvesti täis 15 sekundiga, peavad vastu enam kui miljonile laadimistsüklile ega sisalda keskkonnaohtlikke materjale. Nõnda võiks olla neist kasu üleminekul fossiilkütustelt puhtamale energiale.

Leiutise turustamiseks loodi Eestis superkondensaatorite tootmisettevõte Skeleton Technologies, mille kaasasutajateks olid ka Leis ja Perkson. Aastal 2018 alustas Skeleton Technologies superkondensaatori jõul töötavate trammide katsetamist Mannheimis, Heidelbergis ja Ludwigshafenis Saksamaal. Pidurdusenergia kogumiseks ja selle vallandamiseks kiirendamisel võimaldasid ettevõtte andmetel superkondensaatorid säästa kuni 30 protsenti elektrienergiat.

Teadlaste trio nomineeriti auhinnale tööstuse kategoorias. Kategoorias tunnustatakse silmapaistvaid leiutajaid majanduslikult edukate tehnoloogiate valdkonnas, mille on patenteerinud Euroopa ettevõtted, kus töötab üle 250 töötaja ja mille aastakäive on üle 50 miljoni euro.

Lisaks anti välja auhinnad teaduse, Euroopa Patendi Organisatsiooniga mitteliitunud riikide, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete kategoorias. Samuti anti välja noore leiutaja auhind ja elutööpreemia ning valiti publiku lemmik.

  • Teaduse kategooria võitja: Prantsusmaa teadlane Claude Grison, kes tegeleb ökokatalüüsi arendamisega, mis võimaldab taimede abil saastunud pinnasest metalle eraldada ja neid seejärel tööstuses kasutada.
  • Euroopa Patendi Organisatsiooniga mitteliitunud riikide kategooria võitja: USA-Kanada teadlane Donald Sadoway, kes tegi läbimurde vedelate metallakude loomises, millega saaks talletada muu hulgas taastuvatest energiaallikatest pärit energiat.
  • Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete kategooria võitjad: Šveitsi ja Prantsusmaa teadlased Madiha Derouazi, Elodie Belnoue kolleegidega, kes lõid platvormi vähivaktsiinide välja töötamiseks.
  • Tööstuse kategooria võitjad: Jaan Leis, Mati Arulepp ja Anti Perkson kumera grafeeni kallal tehtud arendustöö eest.
  • Noore leiutaja auhinna I preemia: Victor Bewulf ja Peter Hedley tehisintellekti abi kasutava automaatse prügisorteerija leiutamise eest ning Erin Smith Parkinsoni tõve varem avastada võimaldava tehisintellektil põhineva rakenduse loomise eest.
  • Noore leiutaja auhinna II preemia: Rafaella de Bona Goncalves banaanikoristuse jääkidest biolagunevate tampoonide ja hügieenisidemete leiutamise eest.
  • Publiku lemmik: lastele sobiva robot-eksoskeleti loonud hispaanlanna Elena Garcia Armada.
  • Elutööpreemia pälvis: ungari päritolu Ameerika biokeemik Katalin Karikó mRNA vaktsiinide vallas tehtud arendustöö eest, mis aitasid muu hulgas kaasa koroonavaktsiinide kiirele loomisele.

Euroopa Patendiameti asutatud Euroopa leiutaja auhind on üks mainekamaid innovatsiooniauhindu Euroopas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: