Eesti teadlased jõudsid Euroopa aasta leiutaja auhinna finaali
Energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks sobiva süsinikumaterjali kallal tehtud arendustöö kindlustas Eesti teadlastele koha Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna finaalis.
Jaan Leis, Mati Arulepp ja Anti Perkson töötasid nn kumera grafeeni kallal. Süsinikupõhine materjal suurendab energiat salvestavate ja väljaandvate seadmete, superkondensaatorite vastuvõtu-, salvestus- ja väljaandmisvõimsust ning energiatihedust.
Muu hulgas kasutatakse superkondensaatoreid olukordades, kus on vaja palju kiirlaadimis- ja tühjendamistsükleid, näiteks elektrisõidukite kiirendamisel ja pidurdamisel. Kumera grafeeniga superkondensaatorid laevad energiasalvesti täis 15 sekundiga, peavad vastu enam kui miljonile laadimistsüklile ega sisalda keskkonnaohtlikke materjale. Nõnda võiks olla neist kasu üleminekul fossiilkütustelt puhtamale energiale.
Leiutise turustamiseks loodi Eestis superkondensaatorite tootmisettevõte Skeleton Technologies, mille kaasasutajateks olid ka Leis ja Perkson. Aastal 2018 alustas Skeleton Technologies superkondensaatori jõul töötavate trammide katsetamist Mannheimis, Heidelbergis ja Ludwigshafenis Saksamaal. Pidurdusenergia kogumiseks ja selle vallandamiseks kiirendamisel võimaldasid ettevõtte andmetel superkondensaatorid säästa kuni 30 protsenti elektrienergiat.
Täpsemalt nomineeriti teadlaste trio tööstuse auhinnakategoorias. Kategoorias tunnustatakse silmapaistvaid leiutajaid majanduslikult edukate tehnoloogiate valdkonnas, mille on patenteerinud Euroopa ettevõtted, kus töötab üle 250 töötaja ja mille aastakäive on üle 50 miljoni euro.
Euroopa Patendiameti asutatud Euroopa leiutaja auhind on üks prestiižsemaid innovatsiooniauhindu Euroopas. Selle aasta võitjad selguvad juuni keskpaigas. Lisaks valitakse 13 finalisti hulgast publiku lemmik.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa