Kolme tähe planeet osutus eksituseks
Tee teadusliku tõe suunas võib olla vaevaline ja tuua tagasilööke: rahvusvaheline astronoomide rühm, kes teatas kuus aastat tagasi kolme päikesega planeedi leidmisest, on nüüd sunnitud tunnistama oma eksimust.
Kevin Wagner Tucsonist Arizona Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutasid aastal 2016 ajakirjas Science, kuidas nad on meist umbes 351 valgusaasta kaugusel Kentauri tähtkujus asuvast kolmiktähesüsteemist HD 131399 avastanud otsese vaatluse teel planeedi, mis on meie Päikesesüsteemi Jupiterist umbes neli korda suurem.
Järgmisel aastal jõudsid aga teised astronoomid eesotsas Eric Nielseniga Stanfordi Ülikoolist ja SETI Instituudist järeldusele, et tegu ei olnud ikkagi planeediga, vaid hoopis mingi kaugemal taustal paistnud taevakehaga, tõenäoliselt kääbustähega, ja kirjutasid sellest ajakirjas The Astronomical Journal.
Nõnda vaatasid ka Wagner ja ta kaaslased oma andmed uuesti üle ja vaatlesid ka tähesüsteemi koos planeediks peetud taevakehaga uuesti ja pisut pikemat aega.
Nüüd panid nad parallaksinähtuse põhjal tähele, et kahtlane taevakeha asub tõepoolest tähesüsteemiga võrreldes meist märksa kaugemal ega ole sellega siis arvatavasti kuidagiviisi seotud.
Wagner ja ta kaasautorid on nüüd avaldanud Science'is oma varasema artikli tagasivõtuteate.
Õpetuseiva on siin see, et taevaseid nähtusi tuleb vajadusel vaadelda ikka dünaamikas ehk liikumises, ja seejuures piisavalt pikalt.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar