Geenikohendus tõstab maisi- ja riisisaaki
Mais ja riis on maailma mõõtmeis tähtsad teraviljad. Nad võiksid olla veelgi tähtsamad, kui õnnestuks nende saagikust veelgi suurendada.
Hiina teadlased on nüüd nii maisist kui ka riisist leidnud niisuguse geeni, mille välja lülitamisel tõuseb saagikus hüppeliselt: maisil kümme protsenti ja riisil kaheksa protsenti.
Kuigi kodustatud mais arvatakse pärinevat Mehhikost ja kodustatud riis hoopis Hiinast ning taksonoomiliselt kuuluvad need taimed täiesti eri perekondadesse, on taimeteadlased märganud neil mitmeid vägagi ühesuguseid omadusi.
Teaduslikult nimetatakse selliste ühesugususte tunnuste sõltumatut ilmnemist evolutsiooniliseks konvergentsiks.
Üks sarnasuste tekkimise põhjusi võib olla, et inimesed on mõlemat kultuurtaime tuhandete aastate jooksul enda soovitud suundades aretanud.
Selleks, et maisi ja riisi konvergentsi geneetilisi aluseid paremini tundma õppida, uurisid teadlased mõlema liigi genoomi põhjalikult läbi. Nad tuvastasid 490 geeni, mis tundusid mõlemal taimel talitlevat väga ühtemoodi.
Muu hulgas selgus, et maisi geen nimega KRN2 ja riisi geen nimega OsKRN2 mõjutavad ühtemoodi taimede saagikust.
Katse näitas, et kui need geenid CRISPRi-nimelise geenitöötlusmeetodiga välja lülitada, siis hakkavadki mõlemad taimed märgatavalt rohkem saaki andma.
Xiaohong Yang Pekingis asuvast Hiina Põllumajandusülikoolist ja ta kolleegid loodavad, et samasuguse toimega geene õnnestub üles leida mõnest muustki teraviljast. Nii saaks maailma teraviljatoodangut kõvasti tõsta.
Oma praegustest tulemustest kirjutavad uuringu tegijad ajakirjas Science.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar