Magnetväli reedab kuu varjatud mere

Foto: kevinmgill/(CC BY 2.0)

Nii mõnelgi Päikesesüsteemi kuul, näiteks Jupiteri Europal või Saturni Enceladusel teatakse pinna all laiuvat meri. Võib vabalt olla, et mõnelgi on veel.

Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud meetodi, mis võimaldab taevakeha magnetvälja mõõtmiste põhjal järeldada, kas ta pinna all on meri või mitte. Seda oleks aga ikka huvitav teada, sest kui kuskil juba vett on, võib loota, et võib-olla on seal ka elu.

Uus meetod põhineb ammutuntud tõsiasjal, et muutuv magnetväli tekitab elektrijuhis voolu, elektrivool omakorda aga uue magnetvälja.

Kui planeedikaaslase pinnaalune meri on piisavalt soolane, et Päikesest kaugel veel vedelas olekus olla, siis juhib ta ka hästi elektrit.

Kui nüüd kuu oma pisut piklikul orbiidil ümber planeedi tiirutab, siis muutub planeedi magnetväli ta jaoks pidevalt siia-sinna. Selle tulemusel tekib pinnaaluses meres, kui see peaks olemas olema, elektrivool.

Kui aga meres voolab vool, siis tekitab see taevakeha ümber omakorda magnetvälja, mis on küll palju nõrgem kui see planeedi magnetväli, mis meres voolu tekitas. Ometi on heade mõõteriistade ja õigete arvutusmeetodite korral võimalik merevoolu magnetvälja planeedi magnetväljast eristada.

Raskemaks teeb kogu meetodi aga asjaolu, et kui planeedikaaslasel on ümber vähegi atmosfääri, siis on atmosfääris kindlasti ka elektrit juhtiv ionosfäär, milles planeedi magnetväli tekitab samuti voolu ja see vool omakorda uue magnetvälja. Nii võib ionosfäär anda meile valepositiivse tulemuse – tundub, justkui oleks pinna all meri, kuid tegelikult siiski ei ole.

Corey Cochrane California Tehnikainstituudist ja ta kolleegid koostasid nüüd Neptuuni suurima kuu Tritoni kohta arvutusmudeli, mis võimaldab kosmosesondi möödalennul tehtud magnetväljamõõtmiste põhjal järeldada, kas Tritoni pinna all on meri.

Mudelis saab varieerida mitmeid meile veel tundmata parameetreid nagu arvatava mere sügavus, viskoossus ja elektrijuhtivus. Et parameetrite võimalikku väärtusruumi võimalikult täielikult katta, jooksutasid teadlased oma mudelit enam kui 13 000 korda.

Nüüd väidavad nad ajakirjas Earth and Space Science, et kui NASA kavandatav kosmosesond Trident kunagi Tritonist mööda lendab ja korralikult sealseid magnetvälju mõõdab, siis saame vaadata, millise mudelitulemiga ta mõõtmised kõige paremini kokku lähevad ja selle põhjal järeldada, kas pinna all merd on või ei ole mitte.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: