Meremikroobid toodavad mõistatuslikul moel hapnikku

Foto: MicrobeWiki/Könneke et al., 2005

Sügaval ookeanis elab väikesi olendeid, kes toodavad senitundmata viisil hapnikku.

Suurem osa Maa atmosfääris ja veekogudes leiduvast hapnikust on tekkinud fotosünteesis, rohelistes taimedes, päikesevalguse energia abil.

Ometi, mikroorganism, keda Don Canfield Lõuna-Taani Ülikoolist koos kolleegidega uuris, oskab endale vajalikku hapnikku teha ilma fotosünteesita.

Arhede domeeni kuuluv pisilane ladinakeelse nimega Nitrosopumilus maritimus vajab hapnikku selleks, et oksüdeerida ammoniaaki ja saada lämmastikku.

Suurem osa neist tegelastest elab hapnikurikastes vetes, kuid kui nad sattuvad hapnikuvaestesse süvakihtidesse, saavad nad samuti hakkama, ja see hakkamasaamine on teadlastele jäänud kauaks mõistatuseks.

Nüüd kasvatasid Canfield ja ta kaaslased Nitrosopumilus maritimust õhukindlalt suletavates, läbipaistmatute seintega paakides. Nad vähendasid paakides hapniku hulka, jäljendamaks süvamere olusid.

Selgus, et mingil hetkel hakkas hapniku hulk uuesti kasvama. Allikaks said olla ainult need mikroorganismid ise.

Teadlased tunnistavad ajakirjas Science, et neil ei ole veel päris täpselt selge, millise mehhanismiga nad võiksid hapnikku saada.

Seni on teada kolm võimalust, kuidas elusolendid ilma fotosünteesita hapnikku toodavad, kuid need katsearhed ei kasutanud neist ühtki.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: