Mustad täpid vahtralehtedel viitavad heale seeneaastale
Paljudele inimestele silma jäänud suured mustad täpid kolletavatel vahtralehtedel kannavad endas vahtratele omase seenkasvaja eoseid. Tallinna botaanikaaia taimekaitse spetsialisti Pille Hermanni sõnul on nii vahtrate täpid kui ka näiteks tammedel kasvavad õunalaadsed moodustised just noorte puude mure.
"Eks inimese töntsakas silm näeb asju ikka alles siis, kui need on väga suured," ütles Hermann saates "Terevisioon". "Tegelikult need plekikesed on olnud seal juba kevadest-suvest saati, aga meie hakkame neid nägema siis, kui need on muutunud mustaks."
Mustad plekid on spetsalisti sõnul seente järglaste kodud. Sügisel saavad need järglased nii-öelda suureks. "Kui vahtralehed maha pudisevad, siis need kodukesed lähevad lahti ja eosed lendavad sealt välja," kirjeldas Hermann. Teisisõnu osutavad silmatorkavad plekid vahtralehtedel keskmisest paremale seeneaastale.
"Mida ma pean kohe rahustuseks ütlema: ei ole põhjust karta. Need on tavalised seened ja ega nad puule nüüd väga otsest kahju ei tee," märkis Hermann. Küll aga kahjustavad need veidi noori vahtrapuid. Siinkohal soovitas spetsialist aiapidajal juba järgmises juunis või juulis puulehtedelt rohekaid-kollakaid plekke otsida. "Kui leiate, siis lihtsalt korjake need lehed ära ja hävitage," soovitas ta.
Musti laike tekitav seen on Hermanni sõnul monogaam ehk see ei hakka külge ühelegi puule peale vahtra. Samuti vajab see elutegevuseks puhast õhku. "Järelikult meil Tallinna linnas ei ole asjad autodega veel väga hullusti," sõnas spetsialist.
Oma monogaamid on teistelgi puuliikidel. Näiteks kuuskedel võib sügiseti näha ananassi meenutavaid pruune moodustisi. Suvel on need Hermanni sõnul rohelised. "Siin sees elavad pisikesed täid. Ega me neid ei näe, meie näeme ainult pahkasid," ütles ta ja lisas, et inimene märkab moodustist alles siis, kui täid sealt juba järgmistele okastele munema on läinud.
Nagu vahtrate seen, kahjustab ka kuuskede monogaam just noori puid, vähendades neil rohelist fotosünteesivat pinda. "Kui teil on jõulukuuseistandus rajatud ja tahate hirmsasti rikkaks saada, siis seal tasuks samuti jälgida," ütles Hermann, "sest nagu näete: lõpuks need oksad ikkagi ära kuivavad." Seetõttu soovitas ta nakatunud oksad just mõnemeetristelt kuuskedelt kohe ära korjata. "Tegelikult haljastuses ja metsanduses neid ei tõrjuta, aga kui on väikesed ja äsja rajatud istandused, siis seal tuleks jälgida," lisas ta.
Tammedel võib sügiseti kohata aga punaseid ja kollaseid õunu meenutavaid moodustisi. "Neil samamoodi üks pisikene putukas on munenud oma munad tamme lehe sisse," selgitas Pille Hermann. Ühest küljest imevad putukad tammest mahla, teisest küljest eritavad nad ise aineid, mis panevad taimekoe vohama. Nagu kuusekedele tekkivad pahad, on ka tammede "õunad" spetsialisti sõnul putuka mahajäetud kodud.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Terevisioon". Küsis: Owe Petersell.