Eestis on tänavu registreeritud 42 713 mesilasperet

Kõige rohkem mesilasperesid on Lääne-Virumaal, kus teavitati 5747 mesilasperest.
Kõige rohkem mesilasperesid on Lääne-Virumaal, kus teavitati 5747 mesilasperest. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

15. novembril lõppes kaks nädalat kestnud talvituma minevate mesilasperede arvu teatamine PRIA põllumajandusloomade registrile. Sel korral anti teada 42 713 mesilasperest.

Kõige rohkem mesilasperesid on Lääne-Virumaal, kus teavitati 5747 mesilasperest. Järgnesid 4310 perega Pärnumaa ja seejärel Harjumaa ning Tartumaa. Kokku on mesilaid 2079 mesinikul üle Eesti.

Mesilasperede arv maakonniti 2021. Autor/allikas: PRIA

"Hea meel on tõdeda, et mesilasperede arv on PRIA põllumajandusloomade registris viimastel aastatel järjest kasvanud ja nüüdseks  stabiliseerunud," ütleb PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive. "Kindlasti on registri täienemisele ning täpsusele kaasa aidanud viimastel aastatel mesinikele makstav mesilaspere toetus."

Arvestades, kuivõrd olulised on mesilased looduslikust seisukohast, on Bleive sõnul väga hea teada talvituma minevate ja talvitunud perede arvu. See annab tema sõnul erinevaid võimalusi andmete analüüsiks. "Palume kõigil mesinikel kontrollida, et nende PRIA-le edastatud e-posti aadress oleks korrektne. Sel juhul saame mesinikele olulise info võimalikult kiiresti nendeni toimetada," lisab Bleive.

Maaeluministeeriumis valmib praegu määrus, mille tööversiooni järgi muutub alates uuest aastast mesilasperede arvust teatamise kord. Peale määruse kinnitamist teavitab PRIA mesinikke muutustest PRIA kodulehe ja infokirja kaudu ning e-posti teel.

Aastani 2018 esitati mesilasperede arvu üks kord aastas 1. mai seisuga. Järgnevatel aastatel on mesilasperede arvu teatatud kaks korda aastas: 1. mai ja 1. novembri seisuga. Ülaltoodud graafikul ei kajastu võrreldavuse huvides novembriseisud: 41 819 mesilasperet 2019. aastal, rekordilised 47 190 mesilasperet 2020. aastal ja värskeim seis 42 713 mesilasperega.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: