NASA: kulgur sai Marsil kätte esimese kivimiproovi

Foto Perseverance'i puuritud prooviaugust Marsil asuvas kivis.
Foto Perseverance'i puuritud prooviaugust Marsil asuvas kivis. Autor/allikas: SCANPIX / NASA/JPL-Caltech/Cover-Images.co

USA kosmoseagentuur NASA teatas esmaspäeval, et kulgur Perseverance sai Marsil kätte esimese kivimiproovi.

"Sain kätte!" edastas kosmoseagentuur esmaspäeva varahommikul koos fotoga, millel oli näha proovitoru sees olevat, pliiatsist pisut paksemat kivisüdamikku.

Perseverance'i esimene kivimiproov titaantorus. Autor/allikas: NASA/JPL-Caltech

Puurimistööd algasid juba 1. septembril. Rochette'iks nimetatud kohvrisuurusest kivitükist puursüdamiku võtmise järel liigutasid teadlased kulguri robotkätt, et selle mastikaamera saaks teha pildi nii proovist kui ka seda ümbritsevast titaantorust. Kinnituse saamise järel toru suleti, et selle saaks toimetada koos teiste tulevikus kogutavate proovidega tagasi Maale.

Perseveranceäi peaeesmärk on otsida punaselt planeedilt jälgi iidsetest mikroobidest. Muu hulgas loodavad teadlased kirjeldada kogutavate andmete abil ka paremini Marsi kivimeid ja mineviku kliimat, millest võiks kasu olla ka tuleviku mehitatud missioonide juures.

Toimetaja: Mait Ots, Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: