Lugeja küsib: miks on halb magada soojas toas?
Suvehooaja lähenedes tekkis Novaatori lugejal küsimus, miks ei ole soodne magada soojas toas. Küsimusele vastab erahaigla Fertilitas kõrva-nina-kurgu- ja unearst Heisl Vaher, kes soovitab muuta oma magamiskeskkonna koopasarnaseks.
Magama jäämiseks peab keha temperatuur veidi langema. Tegemist on vajaliku nähtusega, millega koos ehk vastastikku üksteist mõjutades algab melatoniini ehk olulise und soodustava hormooni eritumine. Viimane peaks püsima und soodustaval tasemel kuni varahommikuni, see tähendab umbes kella viieni. Selle järgneb metatoniini taseme oluline langus ja kehatemperatuuri tõus ärkamiseks vajaliku tasemeni.
Melatoniini sisalduse maksimum ilmneb samaaegselt kehatemperatuuri miinimumiga. See leiab aset õhtul ning on seotud inimese une ja ärkveloleku tüübiga ehk sellega, kas olete õhtu- või hommikuinimene. Hommikuinimestel leiab selline temperatuuri langus aset varem kui õhtuinimestel.
Sobivaim temperatuur magamistoas peaks olema vahemikus 18–20 °C. Madalam öine toa ja sealt tulenevalt kehatemperatuur on und alahoidev – mõelge näiteks hiberneeruvatele ehk talveunes olevatele elusorganismidele.
Madalama temperatuuriga toas magamine on soodne ka teatud haiguste ennetamiseks, seda näiteks Alzheimeri tõve, II tüüpi suhkruhaiguse ja rasvumise puhul. See mõju on loomulikult väike ja tuleb arvesse võtta, et nimetatud süsteemsete haiguste tekkimist mõjutavad ka paljud muud keskkondlikud, geneetilised ja käitumuslikud asjaolud.
Naha enneaegse vananemise üheks põhjuseks on melatoniini ainevahetuse häired ja selle liigne kõikumine ööst ööse. See on omakorda seotud liialt varieeruva magamamineku ja ärkamise rütmiga. Seega mõjub jahedas magamine ka vananemist aeglustavalt.
Mida siis teha, et kehatemperatuur alaneks enne und piisavalt?
- Tarbige päeva jooksul piisavalt vett.
- Tagage kehale mõõdukas kehaline koormus, mille jooksul saavutatakse pulsisageduse kiirenemine kuni higistamise ilmnemiseni. Seda on soovitatav teha mitte hiljem kui 3-4 tundi enne uneaega.
- Madrats ja voodiriided peavad olema naturaalsetest ja looduslikest materjalidest.
- Ärge tarbige alkoholi enne und, sest see viib kehast välja liigselt vedelikku, mis segab normaalset termoregulatsiooni.
- Vältige õhtusel ajal vürtsikaid toite ja tsitruselisi.
- Tuulutage tuba. Toa temperatuuri alanemisega saavutate CO2 sisalduse langemise, mis omakorda aitab kehatemperatuuri alandada ja mõjub ka keha temperatuuri alandavalt.
Hea magamiskeskkond on nagu koobas – pime, vaikne ning jahe. Need asjaolud töötavad käsikäes, üks pole vähem tähtis kui teised.
Toimetaja: Juhan Hellerma