Minutiloeng: kuidas kodukontoris tervist hoida?

Foto: Robert Nickson/Unsplash

Tööst kodukontoris on saanud argipäev ja karta on, et ega me endisel kujul kontoritööl käima hakkagi. Mida teha selleks, et ka kodukontoris püsiks vaim virge ja selg sirge, räägib Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala lektor Raivo Hein.

Kodukontoris töötamisel on omad eelised ja puudused fikseeritud töökohaga kontori ees. Koduse töökoha kavandamisel peaks arvestama kahe põhilise teemaga:

  • Üks on kujunduslik – kuidas kodukontori tööks vajalik mööbel sobib olemasoleva sisustusega.
  • Teine on kasutajamugavus ehk töökoha ergonoomiline sobivus.

Kujunduslikult ei pruugi enamasti tehnitsistliku välimusega büroomööbel olemasoleva sisustuse ja mööbliga kokku sobida. Ka siin on kaks võimalust, kas kujunduslikku vastuolu ignoreerida või panna uus mööbel olemasolevaga sobituma.

Pole probleem, kui uus ja kodus praegu olev mööbel on kaetud näiteks erinevate materjalidega, aga viimistlus on sarnane – tammespooniga kaetud mööbli juurde tammemustrilise laminaadiga töölaud. Kui see pole võimalik, võiks valida olemasolevaga tonaalsuselt sarnaneva mööbli. Võib veel valida töölaua, mis on kaalutletult erineva viimistlusega. Kas värvitoonilt (kontrastina muud tooni, mis ideaalis haakub interjööris juba kasutatud aktsenttooniga) või materjali poolest (näiteks klaaspinnaga töölaud spoonitud mööbliga sisustatud toas).

Peaasi, et valitud lahendus häirima ei hakka. Põnev ja mõnel pool levinud kodusisustuse võimalus on see, kui töölaud on oma ajaloolise väärikuse tõttu täiesti erineva disainiga. Mingi historitsistlik laud kaasaegses lakoonilises keskkonnas näiteks.

Veel võib juhtuda, et varasemalt ilma kodukontori plaanita sisustatud kodus polegi ruumi uue mööbli paigutamiseks. Näiteks on toas diivan ja riiul nii paigutatud, et nende vahele ei jäägi ruumi töökoha jaoks või kui mahubki, mõjub see häirivalt või on raskusi ilma häiriva pikendusjuhtmeta elektrivarustuse tagamisega. Siis peab hakkama saama harjumuspärase koduse sisustusega.

Kasutusmugavuse ehk ergonoomika seisukohalt lähtub töökoha planeering teatavatest kokkulepitud mõõtmetest. Näiteks on töölaua sobiv kõrgus umbes 750 millimeetrit ja töötooli sobiv istekõrgus 430–470 milimeetrit, seljatoe kalle umbes 100 kraadi.

Erinevus büroomööbli ja kodumööbli vahel on muu hulgas ka selles, et töötool ja tihti ka töölaud on kasutaja järgi seadistatavad, kodumööbel üldiselt mitte. Kuna inimesed on mõõtmetelt üsna erinevad, on seadistatavus sobiva tööasendi leidmiseks või muutmiseks väga oluline omadus.

Näiteks töötooli sobiv kõrgus konkreetse kasutaja jaoks on selline, et istme esiserv ei sooni põlveõndlaid ja jalad saavad toetuda põrandale vabalt täistallaga. Tooli istekõrgus laua suhtes peaks olema selline, et arvuti kasutamine või kirjutamine on võimalik ilma õla- ja kaelapingeteta. Kuna kodumööblil, nagu diivan, tugitool, söögilaua tool, seadistusvõimalusi üldiselt pole, väsib neil istudes mõne aja pärast. Üllatuslikult juhtub see ka diivanil istudes.

Kui töövahend on sülearvuti või telefon, pole olukord väga hull. Tööpäeva jooksul saab vahetada eri istmeid või eri asendeid. Vaheldumisi diivanil või toolil istudes või hoopis vahelduseks harjutusi või midagi muud tehes.

Näiteks soovitab TLÜ Haapsalu kolledži tervisedenduse ja rehabilitatsiooni kompetentsikeskuse (TERE KK) arst Viiu Tuulik: "Kui aeg-ajalt arvuti taga istudes elule jaatavalt noogutada, korra käed kukla taga mõnusalt ringutada ja mõned korrad õlgu kehitada, siis ongi juba tervise heaks kolm harjutust tehtud. Kael ja õlad on vabamad ning võib jälle edasi töötada."

Diivanil või tugitoolis istudes võib uus probleem tuleneda sellest, et arvutil pole sobiva kõrgusega lauaplaati. Aitab, kui arvuti jaoks on mingi väiksemate mõõtmetega alusplaat põlvedel (MDF, pl-plaat või täispuit – saab ehituspoodidest), kuhu arvuti mahub ja vajadusel ka hiir.

Kasutusmugavuse mõttes on oluline ka elektrivarustus, valgustus ja ekraani asend akna või päikese suhtes. Kodus aitab asukoha vahetamine, sülearvuti aku laadimise ajal näiteks töö laua taga toolil istudes ja laetud akuga diivanil. Akna suhtes peaks töökoht olema valitud nii, et aknast tulev päikesevalgus otse ekraanile ei paistaks. Kdus on selliste lahenduste leidmine lihtsam, kui fikseeritud töökohaga büroos.

Spetsiaalselt ehitatud ja sisustatud büroos töötamisel on mitmed eelised – kollektiivi sünergia, kohati parem süvenemisvõimalus, sobiv valgustus ja ventilatsioon, seadistatav mööbel.

Omad eeliseid on aga ka kodukontoril – harjumuspärane ja oma käe järgi sisustatud keskkond, mõnes mõttes suurem tööasendite vahelduse võimalus, tööpäeva algus ja lõpp on oma valida, väiksem transpordi vajadus jne. Nagu ülaltoodust näha, on kodukontoris töötamisel omad võlud, aga ka valud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: