Microsofti raport ennustab massilist tööjõu liikumist
Tehnoloogiahiiu iga-aastasest ja üleilmsest töötrendide indeksi küsitlusest selgub muu hulgas, et järgmise aasta jooksul kavatseb lahkuda praeguse tööandja juurest 40 protsenti töötajatest. Pandeemiast tingitud massliikumist tuleks näha aga võimalusena, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Eelmisel kuul avaldatud 2021. aasta töötrendide indeksis kannatasid üleilmse küsitluse tulemuste järgi 54 protsenti vastajatest töise ülekoormuse all ja 39 protsenti tunnistasid, et nad on kurnatud. Microsofti koostatavas tööprotsesside suundumuste ülevaates märgitakse, et paindlik töökorraldus on uus normaalsus. Kuna juhid ei tea ega märka kaugtööl olijatest kuigi palju, peavad töötajad ärkama ja ise midagi oma heaolu nimel ära tegema.
Probleem on kurnatuse kasvutrend, mis varjub kõrge tootlikkuse taha. Covid-19 mõjul toimus eelmisel aastal töötamise viisides erakordselt suur muutus. Edaspidi on vaja laiendada tootlikkuse käsitlust, et see hõlmaks koostööd, õppimist ja heaolu, märgib oma kommentaaris firma juht Satya Nadella.
Eelmise aasta veebruarist käesoleva veebruarini korraldatud ülemaailmse küsitlusele vastajatest puudusid umbes pooltel kodus vajalikud bürootarbed ja iga kümnenda internetiühendus ei olnud piisav sujuva kaugtöö tagamiseks. Tööandjad enamasti seda ei tea, kuna erinevalt harjumuspärase bürooülese kontrolliga nad ei oska kodust töötajate maailma hinnata ega sealseid protsesse toetada.
Samal ajal kavatsevad kaks kolmandikku ettevõtete juhtidest teha büroodes ümberkorraldusi ja arendada hübriidset, s.o vaheldumisi kodus ja büroos toimuvat töökorraldust. Töövõtjatest kolmveerand sooviks säilitada kaugtööga harjutud ajakasutuse paindlikkuse. Teisalt soovib kaks kolmandikku töötajatest suurendada koostöövorme ja kohtuda inimestega näost-näkku. Need on vaid mõned iseloomulikumad tähelepanekud, mis leidsid aset umbes aasta sees ja mida poleks osatud kaks aastat varem ette kujutada.
Olgu lisatud veel mõned töötamise korraldusse lisandunud ja vargsi töövõimet õõnestavate tegevuste arvnäitajad. Microsofti ettevõtetele ja haridusasutustele vahendatavate e-kirjade arv pelgalt käesoleva aasta veebruaris oli võrreldes eelmise aastaga 40,6 miljardi kirja võrra suurem. Firma videoplatvormil Meet veedetud aeg kasvas 2,5 korda. Seejuures pikenesid aastaga koosolekute keskmised pikkused esialgselt 35 minutilt 45 minutini.
Absoluutne enamus kommunikatsioonist toimub juhuslikult ega ei ole kuidagi struktureeritud. Töötajad meenutavad jalgpalli väravavahte, keda pommitatakse kümnete pallidega, milledest enamus pole isegi jalgpallid ega ole löödud reegleid järgides. Nad teevad seda ise teistele sama metsikusega. Arvestades, et Microsoft on üks neljast-viiest populaarsematest kaugtöö ja kommunikatsiooni lahenduste pakkujatest, võib oletada, kui suur on tegelik globaalne töise koormuse muutus.
Paradoksaalselt ei kajastu kasvanud suhtlemine töises koostöös. Olles teineteisest eemal, suheldes peamiselt ekraani ja tekstiliste sõnumite vahendusel, kannatab vahetumates vestluses uute ideedeni jõudmise potentsiaal. Uue trendina kujunesid ja seejärel hakkasid domineerima töökaaslastest moodustuvad väikesed, siseringi võrgustikud ning vähenes koostöö ja suhtlus teiste kollektiivi liikmete ning kaugemate tööalaste võrgustikega.
Pandeemiaeelsel perioodil püüti edendada uudset tava avada end rohkem ja olla tööl autentsete üksikisikutena. Inimeste elutahkude rikkus on innustav ning ergutab kollegiaalset mõttevahetust ja uudset koostööd. Enamus siiski häbenesid või pelgasid liigset avatust ja püüdsid tööajal olla masinate ajastu loodud standardsemasse malli sobituvate tegelastena.
Kaugtöö tõttu avanes igaühe kodudest ja isiklikust elust palju enam. Töökaaslased nägid vilksatusi pereliikmetest ja lemmikloomadest, võib-olla midagi kodusest miljööst jne. Pealesunnituna ja vähemal või rohkemal määral uue läbipaistvuse kogemuse järel nõustub nüüd umbes juba iga kolmas end rohkem avama.
Aastaga lisandus töökaaslaste vaheliste sügavalt inimlike kontaktide sagedus. Näiteks iga kuues vastaja oli teiste ees avalikult nutnud. Juhtunu ajendite üle pole põhjust rõõmustada, aga inimlikkuse lisandumine tuleks kanda plusside poolele. Selle ebamugava bilansiga seoses olgu mainitud, et kõige rohkem ehk 23 protsendil juhtudest olid nutjateks tervishoiutöötajad, 21 protsendil reisikorralduse sektorisse palgatud ja pisaraid ei suutnud tagasi hoida iga viies haridustöötaja. Elu oli paljudele väga raske.
Raportis hinnatakse, et järgmise aasta jooksul lahkub senise tööandja juurest 41 protsenti globaalsest tööjõust, umbes 46 protsenti lahkujatest kavatsevad teha karjääris olulise muutuse. Suure tõenäosusega on paljud otsused seotud eelmisel aastal saadud kogemusega, mis pidi olema päris halb.
Raporti järeldustes soovitatakse tegeleda digitaalse väsimuse vähendamisega, uue ja hooliva töökulutuuri arendamisega, paindlikke töötamise vormide ja vajaliku keskkonna loomisega. Samas aga ka sellega, et kaugtöö koos hea töökorraldusega võimaldab maailmas liikuma hakkavast 41 protsenti tööjõust parimad enda juurde meelitada. Tegutsema peab kohe. See ei peaks aga nüüd tähendama ootamatult korraldatud videokoosolekut ega kasvavat kirjade tulva.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"