Koduväljak toetab jalgpallureid ka tühja tribüüniga

Foto: Jana Pipar/jalgpall.ee

Koduväljaku toetus on spordis tuntud nähtus. Ja tõepoolest, tundub ka täiesti loogiline, et kui poolehoidev kodupublik kaasa rõkkab ja ergutab, läheb ka mäng paremini. Kuid värskest teadusuuringust selgub, et asi ei ole üldsegi ainult publikus — märgatavat abi pakub juba ainuüksi kodune mänguväljak.

Fabian Wunderlich ja Daniel Memmert Kölnis asuvast Saksa Spordikõrgkoolist uurisid koos kolleegidega läbi 40 000 Euroopa jalgpallikohtumise andmed.

Kohtumisi oli valimis nii koroonapandeemia eelsest ajast kui ka juba piirangute perioodist, mil meeskonnad mängisid tühja tribüüni ees.

Taustale võetud Euroopa spordiajaloo andmed näitavad, et jalgpallivõistkonnad võidavad keskmiselt umbes pooled koduväljakul peetavatest kohtumistest. Kodumurul kaotatakse umbes veerand ja viiki mängitakse samuti umbes veerand kohtumistest.

Nüüd selgus, et ilma publiku kohaloluta suureneb võõrsil mängivate meeskondade võitude osakaal küll, aga ainult seitse protsendipunkti.

Kohtunike käitumine võõrsil mängijate suhtes läks publikuta mängudes ometi leebemaks: kollaseid ja punaseid kaarte näidati neile vähem.

Maade kaupa oli ilmingu ulatus aga erinev: Saksamaa Bundesliga mängudes läksid meeskondade võiduvõimalused publikuta mängides päris palju võrdsemaks, Inglismaa Premier League'is aga jäid üsna endisele tasemele.

Wunderlich, Memmert ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust ajakirjas Plos One.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: