Kaugeid külalisi käib Päikesesüsteemis mitu korda aastas
Igal aastal külastab Päikese lähiümbrust keskmiselt seitse väljaspoolt Päikesesüsteemi pärit taevakeha, mõnikord võib mõni neist olla pärit lausa väljaspoolt Linnuteed.
Nii väidab rühm teadlasi oma arvutuste põhjal, mille tulemused on üles riputatud eelretsenseerimata võrguvaramusse arXiv.
Tänaseks on Päikesesüsteemis tuvastatud kaks kosmilist väliskülalist: Oumuamua aastal 2017 ja Borissovi komeet aastal 2019.
Arvatakse, et suurema osa tähtede juurest, kaasa arvatud meie oma Päikese juurest lendab nende eluea jooksul tähtedevahelisse ruumi miljardeid ja miljardeid taevakehakesi. Mõned neist lendavad seejärel ka mõnest teisest tähest lähedalt mööda.
Ameerika Ühendriikide kosmosetehnikaettevõttes Space Initiatives tegutsev astronoom Marshall Eubanks ja ta kolleegid võtsid oma arvutustes aluseks kosmoseteleskoobi Gaia kogutud andmed lähemate tähtede asukoha ja kiiruse kohta.
Gaia andmete põhjal püüdsid nad hinnata, kuidas võiksid liikuda tähtede juurest ilmaruumi välja paiskunud taevakehad.
Ilmnes, et umbes Oumuamua suurusi ehk vähemalt saja meetrise läbimõõduga Päikesesüsteemi välist päritolu kehi peaks Päikesest vähem kui ühe astronoomilise ühiku kauguselt mööduma igal aastal keskmiselt 6,9. Astronoomiline ühik on Päikese ja Maa vaheline kaugus.
Eubanks ja kaasautorid pakuvad ka välja, et väljastpoolt Linnutee galaktikat saabunud taevakehi satub meie kanti umbes kolm tükki sajandis. Selliste ülikaugete külaliste lähivaatlus pakuks astronoomidele veel eriti suurt põnevust.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio