Heleda Veega ümber võib tiirelda ülikuum planeet
Tähistaeva ühe heledama tähe Veega ümber võib tiirelda hiigelsuur tulikuum planeet. Päris kindel see siiski ei ole, kuid Ameerika astronoomid on Veega valguses märganud vilkumist, mis planeedi olemasolule viitab.
Kuigi Veega on üks tuntumaid ja meile lähedasemaid tähti, ei ole ta juurest seni veel planeete leitud.
Nüüd uurisid Spencer Hurt Boulderi Colorado Ülikoolist ja ta kolleegid hoolikalt läbi umbes kümne aasta jagu vaatlusandmeid, mis on kogutud Arizona osariigis asuvas Fred Lawrence Whipple'i Observatooriumis.
Nad otsisid tähe valguse muutumisest märke, mis viitaksid tähe kergele loperdamisele tiirleva planeedi raskusvälja toimel. Ja mida nad otsisid, seda nad ka leidsid — või vähemalt tundub, et vist leidsid.
Märgid näitavad, et võimalik planeet tiirleb tähele nii lähedal, et teeb ta ümber tiiru vähem kui kahe ja poole päevaga. Võrdluseks: Merkuuril kulub tiiruks ümber Päikese 88 päeva.
Läheduse tõttu tähele on planeet ka väga kuum, umbes 3000 kraadi Celsiuse järgi. Ta atmosfääris peaks isegi raud, kui seal seda on, esinema gaasi kujul. Veelgi kuumemaid planeete on seni teada ainult üks.
Veega planeet tundub olevat vähemalt sama suur kui meie Neptuun, aga võib-olla on ta isegi Jupiteri mõõtu.
Kas planeet ka tegelikult olemas on või osutub andmemiraažiks, saab selguda pärast veelgi pikemat ja põhjalikumat uuringut. Võib-olla õnnestub teadlastel tulikuumalt ergava planeedi enese hõõgust teleskoobiga tabada.
Praegu teadlaste käsutuses olevatest andmetest on planeedi olemasolu raske päris kindlalt välja lugeda, sest Veega pöörleb oma telje ümber väga kiiresti, tehes täispöörde 16 tunniga. Päike, võrdluseks, teeb täispöörde alles 27 päevaga. Kiire pöörlemise tõttu on täpseid andmeid Veega kohta keeruline saada.
Hurt ja kaasautorid kirjutavad uuringust ajakirjas The Astronomical Journal.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio