Kaart: koroonavaktsiin jõudis Aafrikasse, EL-is hõlmatuid üle nelja protsendi

Lõuna-Aafrika Vabariigis saavad Johnson & Johnson koroonavaktsiini esialgu vaid tervishoiutöötajad.
Lõuna-Aafrika Vabariigis saavad Johnson & Johnson koroonavaktsiini esialgu vaid tervishoiutöötajad. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/POOL

Viimasel nädalal hakati vaktsineerima eesliinitöötajaid mitmes Aafrika riigis. Euroopa Liidus tõusis vähemalt korra vaktsineeritute osakaal üle nelja protsendi ja Eesti on keskmisest mõnevõrra ees.

Vaktsineeritute kõrge osakaalu poolest maailmas silma paistvate riikide nimekirja ülaosas muutusi pole. Iisraelis on vähemalt ühe vaktsiinidoosiga hõlmatud veidi enam kui pool selle elanikkonnast. Väikese elanikkonnaga Seišellidel on 100 inimese kohta vaktsineeritud enam kui 42.

Silma paistavad ka Pärsia lahe riigid, Araabia Ühendemiraatides küündib vaktsineeritute osakaal üle 35 protsendini ja Bahreinis läheneb see 20 protsendile. Lõuna-Ameerika riikidest paistab eriliselt silma Tšiili, kus küündib hõlmatute osakaal üle 17 protsendi.

Euroopas on vaktsineerimistempo eriliselt kõrge Suurbritannias ja Serbias. Saareriigis on saja inimese kohta vaktsineeritud vähemalt korra ligi 30. Samuti Euroopa Liitu mittekuuluvas Serbias ulatub vähemalt korra vaktsineeritute osakaal ligi 13 protsendini. Tõsi, võrreldes möödunud nädalaga pole seal vaktsineeritute koguarv eriliselt kasvanud. Põhirõhk on olnud elanike teistkordsel vaktsineerimisel.

Euroopa Liitu kuuluvatest riikidest on olnud õige agaram vaktsineerija 500 000 elanikuga Malta, kus on vähemalt korra vaktsineeritud ligi 50 000 inimest ehk ligi kümme protsenti. Saareriigile järgnevad vastavalt 6,72 ja 6,24 protsendiga Austria ning Taani.

Eestis oli vaktsineeritud reede hommiku seisuga 5,44 protsenti elanikkonnast, ületades sellega Euroopa Liidu keskmist. Eestist eespool on veel lisaks Soome, Slovakkia ja Sloveenia. Liidus tervikuna on vaktsineeritud vähemalt korra 4,12 protsenti inimestest. Keskmist tõmbavad suurriikidest alla Prantsusmaa ja Itaalia.

Tabeli tagaotsast leiab endiselt Läti ja Bulgaaria. Eesti lõunanaabrid on vaktsineerinud 2,12 protsenti elanikkonnast ja Bulgaaria 2,2 protsenti.

Maailma suurriikidest on jõudnud oma elanikkonnast kõige rohkem inimesi vaktsineerida USA, kus on 100 inimese kohta vaktsiiniga hõlmatud enam kui 14. Kokku on tehtud süst ligi 46 miljonile inimesele. Hiina värskeid andmeid edastanud pole, kuid kahe nädala taguse seisuga oli ühe korra vaktsineeritud inimesi umbes 40 miljonit. Suurema elanike arvu tõttu jäi vaktsineeritute osakaal aga alla kolme protsendi.

Venemaa on vaktsineeritud elanikkonnast hinnanguliselt 1,52 protsenti ehk ligikaudu 2,2 miljonit inimest.

Esimese kuue kuu jooksul 300 miljonit inimest vaktsineerida lubanud Indias oli tehtud reede hommikuks ligi 13,5 miljonit süsti. Ligi 210 miljoni elanikuga Brasiilias on vaktsineeritud üle 6,3 miljoni inimese.

Ühtlasi algas tõsisem vaktsineerimine veel mitmes Sahara-taguse Aafrika riigis, nagu Lõuna-Aafrika Vabariigis, Senegalis ja Zimbabwes. Vaktsiini on saanud aga alles vähesed eesliinitöötajad. Samuti tehti koroonavastase vaktsineerimisega algust muu hulgas Austraalias, Uus-Meremaal ja Jaapanis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: