Uue koroonaviiruse sugulased levivad nahkhiiretiivul üle Aasia

Sagarninalaste sugukonda kuuluv nahkhiir ja pangoliin.
Sagarninalaste sugukonda kuuluv nahkhiir ja pangoliin. Autor/allikas: Aditya Joshi/Wikipedia (CC BY-SA 3.0); David Stang/Wikimedia Commons.

Teadlased avastasid Tai idaosas asuva looduskaitsekeskuse nahkhiirtel viiruse, mis on väga sarnane COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viirusega. Nad oletavad, et SARS-CoV-2 sugulasviirused võivad olla levinud paljudes Aasia piirkondades.

Avastus on märgiline selle poolest, et tõmbab uue koroonaviiruse sugulaste leviala 4800 kilomeetri laiuseks. Uurimisrühma sõnul võtsid nad loomadelt proove küll ainult Tais ja piiratud hulgal. Sellele vaatamata veendusid nad, et SARS-CoV-2-ga geneetiliselt väga sarnased viirused on Aasias laialt levinud, vahendab BBC News.

Varasemate uuringute järgi levis SARS-CoV-2 enne inimesele nakkamist loomade, kõige tõenäolisemalt nahkhiirte seas. Siiski on viiruse täpne päritolu teadmata ja Maailma Terviseorganisatsiooni uurimisrühm alles otsib selle jälgi

Äsjases uuringus tuvastas Singapuri Ülikooli teaduri Lin-Fa Wangi juhitud teadlasrühm uue koroonaviiruse lähisugulase sagarninalaste sugukonda kuuluvatel nahkhiirtel, keda peetakse Tai loooduskaitsekeskuse kunstlikus koopas. 

Nahkhiirtelt eraldatud viirus RacCS203 sarnaneb oma geneetiliselt koodilt SARS-CoV-2-ga 91,5 protsendi ulatuses. Tais leitud viirus on lähisuguluses teisegi koroonaviiruse RmYN02-ga. Viimast kannavad Hiinas Yunnani provintsis elavad nahkhiired ja selle viiruse genoom kattub SARS-CoV-2-ga suisa 93,6 protsendi ulatuses.

Tai, Singapuri, Hiina, Austraalia ja USA teadlased analüüsisid nii nahkhiirte kui ka Tai lõunaosas salakaubana müüki pandud pangoliini (soomusloom, toim) veres leiduvaid antikehi. Selgus, et loomade antikehad suudavad maailma räsiva koroonaviiruse kahjutuks teha. Uurijate sõnul tõestab seegi SARS-CoV-2 sugulasviiruste laia levikut Kagu-Aasias.

Uuringut tutvustatakse ajakirjas Nature Communications.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: