Uuring heidab valgust viirusosakeste tekkele
Hiljuti ilmunud uurimus aitab mõista, kuidas tekivad virioonid ehk viiruse koopiad, mille kaudu viirushaigused organismis levivad. Teadustöö tulemustest võib olla tulevikus kasu ravimistööstuses.
Raku nakatumisel viirusega on viiruse ülesanne oma geneetilist materjali teistesse rakkudesse edasi kanda. Selle tarbeks loob viirus iseendast nakatamisvõimelisi koopiad, mida nimetatakse virioonideks.
Leedsi ja Yorki ülikoolide teadlased tahtsid polioviiruse ja külmetust põhjustava enteroviiruse abil paremini mõista, kuidas virioonid tekivad.
Virioonide tekkemehhanismi täpsem mõistmine on väga oluline, sest see aitaks kontrollida viirushaiguste teket, sõnas strukturaalse viroloogia professor Peter Stockley, kes juhtis teadustööd koos matemaatilise bioloogia professori Reidun Twarockiga.
Virioonide kujunemisel olulised protsessid ei saa muutuda kuigi palju, mistõttu ei muteeru sellega seotud genoomi piirkonnad üleliia kergesti. See vähendab riski, et viirus võiks teiseneda ja vähendada seeläbi uute viirusvastaste ravimite tõhusust, lisas Stockley.
Uuring keskendus inimese jaoks kahjutule enteroviirusele, mida kasutatakse laialdaselt lastehalvatust põhjustava polioviiruse aseainena. Polioviirus on inimesele ohtlik ja kuulub Maailma Terviseorganisatsiooni viirusetõrjele keskenduva algatuse vaatevälja. Enteroviiruste hulka kuulub ka külmetust tekitav rinoviirus.
Teadustöö analüüsis RNA molekulides paiknevate signaalide rolli, mis mängivad võtmerolli RNA kokku pakkimises. Koos viiruse kestast pärit valkudega on nad aluseks nakkuslike viirusosakeste tekkele. Kõrget lahutusvõimet pakkuva elektronmikroskoobiga said teadlased esmakordselt seda protsessi jälgida.
Uurimistöö tulemused aitavad arendada viirusevastaseid ravimeid, mis suudavad vaadeldud protsesse takistada ja aitavad seeläbi kaasa viirushaiguste ennetusele, lisas Twarock.
Uurimus ilmus ajakirjas PLOS Pathogens
Toimetaja: Juhan Hellerma