Aegruumi võbelused võivad paljastada tumeda energia olemuse

Foto: Shlomo Shalev / Unsplash

Universum paisub üha kiiremini, ja keegi ei tea, miks. Ameerika ja Saksa teadlased pakuvad välja, et teadmine võiks tulla gravitatsioonilaineid uurides.

Paisumise kiirenemise põhjuseks osatakse tavaliselt nimetada tumedat energiat, kuid mis see tume energia õigupoolest on, ei ole ju teada.

Teadlased eesotsas Jose Marka Ezquiagaga Chicago Ülikoolist kirjutavad nüüd ajakirjas Physical Review, et suurte mustade aukude või galaktikaparvede mõju maailmaruumi mööda liikuvatele gravitatsioonilainetele võib anda tumeda energia olemuse kohta vihjeid.

Mõnede seni esitatud võimalike seletuste järgi on tume energia seotud gravitatsioonijõu toimimisega väga suurtel vahemaadel. Gravitatsioonilained võiksid oma pikal teel selle toimimise kohta kogutud infot meieni kanda.

Gravitatsioonilained on ise aegruumi virvendused, mis tekivad suure massiga kehade nagu mustade aukude või neutrontähtede kokkupõrkel. Teadlased on juba mitu aastat osanud neid virvendusi märgata, mõõta ja uurida.

Kui kuskil kaugel toimunud kokkupõrkes tekkinud gravitatsioonilainete teele jääb veel mõni väga suure massiga keha – must auk või galaktikaparv, siis jätab see kohtumine neisse lainetesse jälje.

Ezquiaga ja ta kaasautor väidavad, et teadlased suudaksid sellest jäljest välja lugeda, kas kohtumisel on kõik kulgenud Einsteini üldrelatiivsusega kooskõlas või on esinenud sellest väikesi kõrvalekaldeid.

Kõrvalekalded võivad viidata näiteks mõne niisuguse senitundmata elementaarosakese olemasolule, mis võib tekitada suure massiga kehade ümber teatava keskkonna, millega sellest läbi leviv gravitatsioonilaine interakteerub või suhestub.

Suure massiga keha hakkab gravitatsioonlaine mõjul tekitama oma lainetusi, mis segunevad algse gravitatsioonilainega ja jätavadki sellesse niiöelda oma märgi sisse.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: