Tudengisatelliit Hämarik jõudis viimaks orbiidile

Ebasoodsate ilmaolude tõttu mitu korda ära jäänud kanderaketi Vega start toimus lõpuks 3. septembri varahommikul. Sellega jõudis orbiidile ka Tallinna Tehnikaülikooli tudengite ja AS-i Datel koostöös valminud teine tudengisatelliit Hämarik.

Satelliidi Hämarik tiimi juht Rauno Gordon sõnas, et veel öösel oodati raketi startimise uudiseid Euroopa kosmodroomilt Kourou'st. "Täpselt kell 4.51 startis rakett koos 53 satelliidiga pardal. Ja nüüd, paar tundi peale starti, oleme saanud ka kinnituse, et kõik satelliidid on raketist väljunud ning Hämarik on jõudnud orbiidile," kinnitas Gordon.

Suuresti on tegu tudengite käeharjutusega, kuid kogutavatel andmetel on ka praktiline väärtus. "Me õpime tegema kosmosetehnoloogiat selle praktilise valmistamise ja opereerimiseni, aga neid pilte vähemalt vaadates on võimalik saada ka natukene uut infot," selgitas Gordon. Eriti hästi sobib see taimestiku seiramiseks.

Video Vega stardist

Esimene tehnikaülikooli tudengisatelliit Koit startis eelmise aasta 5. juulil raketiga Venemaalt.

Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid (10 * 10 * 10 cm). Mõlemad on ehitatud Maa vaatlemiseks kosmosest – satelliidid teevad pilte ja videoid, mille abil saab jälgida sündmusi, kaardistada Maad ja jälgida taimkatte elu.

Satelliitidel on kaks kaugseire kaamerat, millest üks teeb värvipildi (RGB) ja teine lähi-infrapunase (NIR) pildi. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ruumis.

Tallinna Tehnikaülikooli satelliidiprogramm sai alguse 2014. aastal. See on rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, millesse on panustanud teadus- ja ettevõtluspartnerid nii Eestist kui ka välismaalt. Satelliidi arendus- ja alamsüsteemide testimine toimus aastatel 2016-2018. Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid 2019. aastal ning Koit lennutati orbiidile 5. juulil 2019. Peale seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

Satelliidiprogrammis on kuue aasta jooksul kaasa löönud üle 150 tudengi.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: