Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide populaarsemad erialad 2020

Kokku esitati sel aastal Eesti ülikoolidesse üle 35 000 sisseastumisavalduse.
Kokku esitati sel aastal Eesti ülikoolidesse üle 35 000 sisseastumisavalduse. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Peaaegu kõikidesse Eesti ülikoolidesse esitati sel aastal rohkem sisseastumisavaldusi kui möödunud aastal. Õppekavade suhteline populaarsus selle ajaga aga eriliselt muutuda ei jõudnud.

Klõpsa kohe graafikule liikumiseks siia

Tallinna ülikooli õppeosakonna juhataja Helen Joost ütles, et kõige rohkem head meelt teeb avalduste arvu kasv õpetajakoolitusega seotud õppekavadele. "Meil on mitmeid õpetajakoolituse õppekavasid, kus esitatud avalduste arv on viimase viie aasta suurim," lausus Joost.

Kui võrrelda Tallinna ülikoolis 2016–2020 vastuvõtu keskmist avalduste arvu, on sel aastal olulistelt rohkem avaldusi esitatud psühholoogia, kehakultuuri ja eripedagoogika bakalaureuseõppesse.

Tartu Ülikooli vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma sõnul esitati võrreldes eelmise aastaga oluliselt rohkem avaldusi just psühholoogia bakalaureuseõppesse.

"Psühholoogia õppekava avalduste arvu kasvu taga on ühelt poolt kevadel ära jäänud akadeemiline test – kui eelmistel aastatel on osad kandidaadid saanud kevadel testi sooritada ja tulemuse põhjal teinud avalduse esitamise otsuse, siis sel aastal tuli kõigil kandidaatidel akadeemiline test sooritada juulis," lausus Kaldma ja lisas, et huvi võis eriala vastu äratada ka kõikidele avatud kevadel toimunud e-kursus "Psühholoogia alused", kuhu registreerus üle 4600 inimese ja mille umbes pooled läbisid.

Kaldma sõnul nimekiri õppekavadest, millele esitatakse enim avaldusi on kõrghariduse esimesel astmel sarnane varasematele aastatele. Tartu Ülikooli magistriõppes on sel aastal peaaegu kahekordistunud huvi õendusteaduse vastu, samuti esitati rohkem avaldusi rahvatervishoiu õppekavale.

Maaülikooli kõige populaarsem eriala on maamajanduslik ettevõtlus ja finantsjuhtimine, ühtlasi selle eriala sessioonõpe bakalaureuseõppes kõige tihedama konkurentsiga eriala. Nüüd pääseb sellele õppekavale õppima lihtsalt vähem huvilisi, kuna õppekohtade arvu on vähendatud.

Siiski kõige suurema muudatusena ja ka üllatajana võib esile tuua geodeesia, kinnisvara- ja maakorralduse eriala, sõnas Maaülikooli õppeosakonna juhataja Ina Järve. Nende erialade populaarsus hakkas taas tõusma eelmisel aastal, aga käesoleval aastal on huviliste arv antud erialale läbi aegade üks suurimaid. 

Järve lisas, et kindlasti on mõju koroonakriisist tulenenud vastuvõtutingimuste muudatustel, kus oli märgatav huvi tõus on kutsekooli lõpetanute ja keskhariduse enne riigieksamite toimumist omandanute seas. "Samuti avaldas mõju Haridus- ja Teadusministeeriumi surve ülikoolidele majanduse valdkonnas vastuvõtu arve vähendada," lisas ta.

Kunstiakadeemia bakalaureuseõppe erialadest tegi märkimisväärse hüppe tänavu aga arhitektuur ja linnaplaneerimine, kus avalduste arv kasvas pea poole võrra ning muinsuskaitse ja konserveerimine, millele laekus ligi kaks korda rohkem avaldusi, selgitas kunstiakadeemia pressiesindaja.

Magistritaseme õppekavadest on populaarseim äsja avatud uus rahvusvaheline õppekava graafiline disain. Ligi kolmekordne avalduste kasv toimus sisearhitektuuri magistriõppe vastu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: