USA ja Huawei vastasseisust võib tõusta kasu kõigile

Kirjeldatud konflikt võib osutuda kasulikuks nii arendajatele kui ka lõppkasutajatele.
Kirjeldatud konflikt võib osutuda kasulikuks nii arendajatele kui ka lõppkasutajatele. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/DADO RUVIC

Huawei ja USA vastasseis tõotab muuta 5G-lahenduste vallas toimuvat arendustööd avatumaks ning lõhkuda sellega varem tekkinud tehnikahiidude monopole. Lõpptulemusena võidavad nii lõppkasutajad kui ka arendajad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kunagi tulevikus, kui saabub liikumisvabadus, peetakse ära mitu pidamata jäänud sünnipäeva ja pidustust. Meeleolukatesse seltskondadesse koguneb vanu ja uusi nägusid, kellega suhtlemiseks oleks vaja millestki rääkida. Kardetavalt tehakse viga, kippudes jutustama elust viiruskarantiini päevadel.

Keegi ei taha sellest enam midagi kuulda. Normaalne soov oleks kuulda midagi optimistlikku ja tulevikku ilustavat. Sellises olukorras võiks kõva häälega küsida, mida arvatakse kandiraalimisest.

Umbes nii võiks eestindada ingliskeelse mõistega edge computing. Perifeerias või äärealal toimuva arvutusvõimsuse taha peitub üks olulisematest 5G-mobiilsidega seotud arengutest. Üllatavalt või mõistetavalt puudub "ääre" kontseptsioonile täpsem definitsioon, nagu pole jõutud paika panna sedagi, mida kõike arvutamise all mõeldakse.

Enam-vähem teatakse, mida tahetakse. Soovide nimekirjas on kiire, madala latentsuse ehk üliväikese ooteajaga, universaalne, väikese energiatarbimisega, kõikjalt kättesaadav, intelligentne sideteenus, mis saab hakkama olemasolevate ja võimaldab edasi arendada lugematute uute ühendatavate seadmete andmevoo teenindamist.

Tsentraliseeritud arvutusvõimsuse asemel hajutatud ja kõikjalt kättesaadav nutikas andmehaldus peidab suuremaid mullistusi, kui mahub keskmise inimese fantaasiatesse. Uue nägemiseks peab mõtlema väljaspool tavapärase elu raame. Näiteks võiks küsida, kui palju maksavad autoparklad.

Arvatavalt on parklate hinna küsimuse ja 5G-tehnoloogiate vahelise seose märkamine raske. USA-s hinnatakse, et autoparklate all on umbes neli triljonit dollarit. Teist sama palju maksavad parklatesse pargitud autod. Nutika, võimeka ja kõikjalt toimiva andmevõrguga muudetakse autopark isejuhtivaks ja autode kui transpordivahendite omamise vajadus väheneb.

Arvestades, et auto omamise ajast seisab sõiduk 95 protsenti, hakkab vabanevate autode vahelt paistma parkla kallis pind. Kogu see varandus on võimalik ümber jagada. Eeldusel, et lahendatakse hajutatud, servmise kompuutri tööga võimestatud sideülesanne. Väljakutse stimuleerib innovatsiooni ja selle kaudu majandust paljudes tööstusvaldkondades.

Väljakutse suurus ja komplekssus pakuvad tööd ja võimalusi mitmesugustele olemasolevate ning veel arendatavate oskustega ettevõtetele. Võidujooks on juba ammu alanud. Stardikoridor on avatud ja uued võistlejad teretulnud. Auhinnad on suured ja võistlus pole tavaline, kuna tegemist on riikide julgeoleku ja majandusliku konkurentsi võimega seotud valdkonnaga.

Olgu hoiatavaks näiteks USA valitsuse pürgimused trügida mängust välja 5G arendustöös teistest odavamalt ja võibolla ka kaugemale jõudnud Huawei. Taustal on suurriikide julgeolekupoliitika ja kartus, et Hiina ettevõte teeb koostööd emariigi julgeolekuteenistustega.

Kirjeldatud konflikt võib osutuda kasulikuks nii arendajatele kui ka lõppkasutajatele. Praegused mobiilsidelahendused on raudvarakesksed ja kasutavad suletud originaaltehnoloogiaid. Juhul kui sama kultuur jätkub 5G põlvkonnani, muutub maailma andmepõhine teenindamine veelgi rohkem väheste suurfirmade mängumaaks.

Teisipäeval avaldas IBM üleskutse, et 5G peab toetuma avatud platvormi põhimõtetele ja teenuste lahenduses tuleks rakendada suletud raudvaraliste tehnoloogiate asemel avatud lähtekoodiga tarkvaralist lähenemist.

Sel moel loodava avatusega julgustatakse ning aktiveeritakse inimkonna kõige innovaatilisemaid inimesi ja ettevõtteid looma uue põlvkonna teenuste keskkonda ühiselt. Osa traditsioonilistest raudvarapõhistest sidevõrgu protsessidest on juba virtualiseeritud ja asendatud tarkvaraliste lahenduste ning pilveteenustega.

IBM rõhutab, et tarkvaraga saab emuleerida spetsiaalseid 5G raudvara komponente. Tarkvaralise lahendusena saaks geograafiliselt suure haardega tehnoloogilist platvormi ka efektiivselt uuendada. Avatus võimaldab luua konkurentsi kaudu parimaid lahendusi ja stimuleeriks innovatsiooni võrdselt suurtes ja väikestes ettevõtetes.

Samale teisipäevale sattus 31 suure IT-ettevõtte algatus Open RAN Policy Coalition. Traadivaba võrguühenduse avatud poliitikate koalitsiooni eesmärk on toetada avatuse põhimõtetele ja tarkvarale rajatava 5G-mobiilside poliitikate arendamist. Hiina Huawei ja USA valitsuse konfliktist tõusev kasu seisneb selles, et USA toetab Huaweiga vastandudes alternatiivse 5G-kultuuri arendamist.

Praegu pakuvad 5G-tehnoloogiaid peamiselt Huawei, Ericsson, Nokia ja Samsung. Seevastu uude koalitsiooni kuuluvad teiste seas Dell, Facebook, Fujitsu, Google, IBM, Intel, Microsoft, NTT, Oracle, Qualcomm, Samsung Electronics America, Telefonica, Verizon, Vodafone jpt.

5G pakub kordades rohkem kui kassipiltide kiirem edastamine ja seda teemat väärib igas seltskonnas arendada.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: