Flamingode sõprus on pikk ja kindel

Foto: Yucel Moran/Unsplash

Tõeline sõprus on püsiv sõprus. Värskest teadusuuringust ilmneb, et flamingode vahel püsivad tugevad sõprussidemed aastaid.

Inglise teadlased väidavad viie aasta pikkune uuringu põhjal, et kuigi flamingod elutsevad suurte lärmakate parvedena, veedavad nad väga palju aega ühe, kahe või kolme suurema sõbra seltsis. Mõnda muud parvekaaslast võivad nad aga parema meelega vältida.

Paul Rose ja Darren Croft Exeteri Ülikoolist vaatlesid flamingode käitumist Inglismaal Gloucestershire'is asuvas Slimbridge'i märgalakeskuses.

Nad märkasid, et flamingod sõlmivad üsna mitmesuguseid sõprussuhteid, alates sigimispaaridest ja samasoolistest semudest kuni kolmest-neljast linnust koosneva tihedalt suhtleva sõpruskonnani.

Rose ja Croft järeldavad, et flamingoparve suhtevõrgustik kujutab endast keerukat süsteemi, mis ei koosne kaugeltki vaid lõtvadest ja pinnapealsetest ühendustest.

Tundub, et nagu inimesedki loovad ka flamingod sõprussuhteid väga mitmel põhjusel. Nende suhete püsivus viitab, et neist peab lindudele kõvasti kasu olema.

Teadlaste sõnul peaks seda asjaolu arvesse võtma näiteks loomaaiad, kui omavahel flamingosid vahetavad — tuleks hoolega jälgida, et üksteisest ei eraldataks lähedasi sõpru.

Rose ja Croft uurisid nelja liiki flamingosid. Parvedes oli linde paarikümnest kuni enam kui 140ni.

Oma uurimusest kirjutavad autorid ajakirjas Behavioural Processes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: