Viirusoht võib klassikalise haridussüsteemi püsivalt kraavi lükata

Päris paha, kui õpilased otsustavad esimese ebamugavusega kohtudes, et õppida polegi vaja, sest Elon Musk olevat nii öelnu
Päris paha, kui õpilased otsustavad esimese ebamugavusega kohtudes, et õppida polegi vaja, sest Elon Musk olevat nii öelnu Autor/allikas: SCANPIX/AP/John Raoux

SpaceX-i ja Tesla asutanud Elon Musk kinnitas hiljuti, et tema ettevõtetesse tööle saamiseks on vaja ülikoolidiplomi asemel erakordset võimekust. Muski valju häälega provokatiivset üleskutset võiks näha hoiatusena hariduse põhimõtete ümbervaatamiseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Viiruseohu tõttu võib tabada haridussüsteemi vapustus, kui sel õpetamise ja õppimise jäme ots käest libiseb. Seda vaatamata tõdemusele, et ülikoolide pakutavaid massiivseid veebikursuseid ehk MOOC-e ei saada alati edu. Arvutiekraani vahendusel toimuvatel kursustel on edukalt lõpetavate õppurite osakaal umbes 5–15 protsenti.

Ebaedu seletavad mitmed tegurid. Muu hulgas on nendeks õppija liigne usk oma tahtejõusse ja suutlikkusse õppetööle piisavalt keskenduda. Õpetava poole probleemiks on vanamoodsa loengupõhise meetodi kopeerimine digitaalsesse formaati, kuigi õppimine toimub teistmoodi tingimustes ning suur osa harjumuspärasest õppejõu ja õpilase vahelisest infovoost jääb ekraanikontaktis edastamata.

Järelikult eeldab õppematerjal spetsiaalset ettevalmistust. Seda ei ole jõutud tõenäoliselt viiruseohust tuleneva kaugõppe väljakuulutamise ajaks ette valmistada.

Vapustuse mõju võib suurendada Elon Muski üsna täpselt ajastatud arvamus, et inimestel pole ülikoolidiplomit vaja. Nädala alguses Washingtonis korraldatud konverentsil esinedes esitas Musk retoorilise küsimuse, kas Shakespeare käis ülikoolis. Tõenäoliselt mitte, pakkus küsija ise vastuse. SpaceX-i, Tesla Motorsi ja veel mitme tehnoloogilise murranguga tegeleva ettevõtte juht märkis, et "värgi" või "stuff'i" õppimiseks ei pea ilmtingimata koolis käima.

Osutuse peale, et tema enda ettevõtete töökuulutustel nõutakse tihti kõrgharidust tõestavat diplomit, teatas firma juht, et seda poleks vaja nõuda. Ta nimetas nõudmist koguni absurdseks ja pakkus õigema kriteeriumina "erakordset võimekust". Kui oled erakordselt võimekas, saad erialase diplomita tööd nutipõlvkonna autosid või rakette valmistavas tehases, ajuliidest ehitavas Neuralinkis, tehiskaaslasi arendavas Starlinkis jne.

Tegelikult algatas kogu teema publiku seast esitatud küsimus, milles märkis küsija, kuidas tööandjate poolt üha sagedamini rõhutatud kõrgema hariduse diplomi nõue on vastuolus õppimiseks saadavate rahaliste toetuste nappusega. Nende mahud pole muutunud. Sellest tekkis küsimus, kuidas saaks aidata koolid ja tööstus, et ülikoolis õppimine oleks majanduslikult elluviidav.

Sellele siis ise kahe kõrgkooli diplomiga Elon Musk algupäraselt vastaski. Tema vastuse põhitees on natukene sügavam, kui lihtsalt koolihariduse ignoreerimine ja selle asendamine erakordse tublidusega. Ta ütles, et tänapäeval on võimalik õppida huvitavaid asju tasuta. Ülikool on koht, kus saab lõbutseda ja tõestada, et inimene suudab asjadega hakkama saada. Ülikooli väärtus on distsipliini arendavad nõudmised, sealhulgas tüütavad kodutööd. Ühtlasi saab enne tööjõuturule sisenemist veeta aega samas olukorras olevate omavanuste kaaslastega.

Varasemalt juba mitmel korral üllatuslike väljaütlemiste pärast pahandustesse sattunud Musk lasi seegi kord mõttel vabalt edasi sammuda. Muu hulgas lubas ta hoolitseda oma autofirma tööhõivepoliitika muutmise eest ja teha kõik, et töötajatelt ei nõutaks tema juurde tööle pääsemiseks ülikooli diplomit. Pääsupiletiks oleks siis erakordse võimekuse kriteerium.

Musk viitas, et ülikoolid ei arendada inimestel erakordset võimekust. Otse vastupidi, arvas tippjuht, paljud erakordsete võimetega indiviidid kukuvad ülikoolidest välja. Näiteid on lihtne leida. Musk nimetas ülikooli pooleli jätnud kuulsustest Bill Gatesi, Steve Jobsi ja Larry Ellisoni.

Osaliselt on Muskil õigus. Suurel osal programmeerijatest pole ülikooli diplomit, kuna töökohal õpitakse kitsama fookusega kiiremini ja uuenduslikumalt seda, mida on tööandjale vaja. Lisaks makstakse samal ajal palka. Ülikoolidiplom sünnib aeglasemalt ja kallimalt ning see ei taga tööd soovitud tööandja juures. Eriti kui edaspidi on sooviks tööd Elon Muski juures.

Teisalt on haridussüsteemi idee pakkuda õpet tõhusamalt, kui õnnestuks hankida ise tehes ja omas keskkonnas. Paraku kammitsevad haridussüsteemi konservatiivsus, bürokraatia ja poliitika. Seetõttu võiks näha Elon Muski valju häälega provokatiivset üleskutset hoiatusena ja äratuskellana hariduse põhimõtete ümbervaatamiseks ning pakkumise parendamiseks.

Tõenäoliselt kogeb süsteem satub viiruse põhjustatud vapustusega ajavankrilt maha kukkumisega šokki. Päris paha, kui õpilased otsustavad esimese ebamugavusega kohtudes, et õppida polegi vaja, sest Elon Musk olevat nii öelnud.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: