Kui haigus ründab: kuus soovitust tõhusalt kaugtöö tegemiseks

Foto: SCANPIX/PA/Joe Giddens

Kaugtöö aitab piirata küll koroonaviiruse ja teiste nakkushaiguste levikut, kuid kodust töötamine nõuab rohkem pingutust, kui ehk esialgu paistab, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Terviseamet, koolid ja ettevõtted soovitavad praeguse kõrgema riski ja ebakindla olukorra kontrolli all hoidmiseks jääda koju. Soovitatakse teha kaugtööd. Paljud tööealised on kaugtööga rohkem või vähem tuttavad. Koolide jaoks on see uus kogemus. Uus on see nii õpetajate kui ka õpilaste jaoks ja siis veel lapsevanematele.

Kehv kaugtöö pole ilmselt tegemist väärt. Sestap tasub pidada juba eos plaani, et üleminek oleks asine ja tulemus ebamugavuse kulust väärtuslikum. Õnneks on maailmas tehtud piisavalt õpetlikke vigu ja kogetud õigete valikute edu, et midagi oma ettevalmistusse üle võtta. Olgu järgnevalt loetletud mõned nõuanded.

1) Alustada võiks kõige lihtsamast. Tööle ega kooli ei minda öösärgis ega pidžaamas. Sulle võib tunduda, et oled kodus ja keegi ei vaata. See ei vasta tõele. Esiteks vaatad ise, võib-olla ka pereliikmed. Välistada ei saa töö- või koolikaaslaste naerupahvakat hetkel, kui käivitad ennastunustavalt Skype'i või mõne muu telekonverentsi rakenduse. Pole vahet, kas need on töised kolleegid või koolitöö, suure tõenäosusega korraldatakse koosolekuid, eeldatavalt videopildiga.

Oluline on luua töömeeleolu. See sisaldab keskendumist. Koduse miljöö tõttu on seda raskem saavutada ning see nõuab tavalisest suuremat tahtejõudu. Öösärgis olles teed selle ise keerulisemaks. Lisaks ei saa pereliikmed nähtamatust tööl olemise piirist aru ja kipuvad segama. Sestap tasub mõtlda kodumiljööst korralikumale riietusele. Pealegi eeldab kriisiaeg mobiilsust ja kiiret reageerimist, mistõttu väldib ontlik rõivas lisaprobleeme.

2) Teine lihtsalt unustatav kaugtöö eeldus on ettevalmistatud töökoht. Kogenematud arvavad, et see ei erine olukorrast, milles kasutavad nad oma arvutit voodis lesides või tugitoolis istudes. Teatud põhjustel ei toimu töö tööl ega koolides diivanil, vaid töölaua taga. See koosneb lauast ja piisavalt heast toolist. See on koht, mis eristab teistest sinu ja sinu asjade ruumi, antud juhul kodustest tegevustest ja inimestest.

Töökoht on eraldatud ruum lisaks arvutile veel paberite, pliiatsite, raamatute, õpikute ja kaablite ning nutiseadmete hoidmiseks. Ühtlasi kõige muu, sealhulgas pereliikmete eemal hoidmiseks. Modernses avatud korteriplaneeringus tähistab ruum toa asemel territooriumi. Seda on vaja kaitsta kokkulepete ja kasvõi sildikestega. Arusaadavalt mõjub taoline bürokraatia ebakoduselt, aga selles ongi kogu asja mõte. Sa oled tööl.

BBC eetrisse sattus paari aasta eest episood kaugintervjuust Lõuna-Korea eksperdiga, kui keset tõsisel teemal vestlust avanes uks. Rõõmsalt ümisedes sammus kaamera vaatlusvälja mõneaastane rüblik, kellele järgnes ratasraamil veeredes umbes aastane tegelane, Nõni hetk hiljem järgnes neile meeleheites kummargil ema, kes püüdis lapsukesi vägisi tagasi tirida.

Armastusväärseks juhtumiks muutunud intervjuu levis viraalse videona üle maailma, kandes tõsipoliitilisest teemast hoopiski teistsugust sõnumit. Õpetlik moraal on siiski selles, et lugu oli naljakas, sest selliseid juhtumeid esineb ülimalt harva. Kaugtöötaja töökoht kaitseb teda ja tema tööd.

3) Tehnilise poole pealt tasub kontrollida internetiühendust. Kestvam kaugtöö kasvatab andmemahtusid ja näiteks harjumuspärased mobiilsed paketid võivad kiiresti limiidini jõuda. Pudelikaelaks võib saada ka ühenduse kiirus.

4) Samuti peaks läbi mõtlema, millisel platvormil kaugtööd tehakse, mida peab ühtseks andmevahetuse kultuuriks kokku leppima, millega on kokkulepitud tarkvara puhul vaja arvestada jne. Nende suhteliselt programmiliste sammude kõrval peab kindlasti mõtlema valgustusele ja sellele, mis jääb kaamera vaatlusvälja. Probleem ei ole kodukujunduse reklaamis, vaid inimese nägemises ja vajadusel tema suutlikkusest ise midagi näidata. Halva valgustuse ja sobimatu taustaga peab tegelema enne tööle asumist.

5) Sama loogiline on ise näha. See tähendab piisava suurusega ja mõistlikul kõrgusel ekraani, paremal juhul isegi kahte, sest samal ekraanil teistega suheldes võib nappida vajalikku tööpinda. Siin võivad appi tulla uuema põlvkonna televiisorid. Televiisori rakendamine töövankri ette aitab vähendada alternatiivse meeleolu tungimist kaugtöö protsessi.

Viimasega seoses on praegu õige aeg üle kontrollida vajalike ühenduskaablite ja pikendusjuhtmete olemasolu.

6) Harjuda tuleb mõttega, et tööl olles ei sööda, pesta nõusid ega asuta tolmu pühkima või mängima. Kodust töötamine on raskem, kui kodus olemine, vähemalt alguses.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: