Klimaatilist talve jagus vaid neljaks päevaks

Lumikellukesed Sakus
Lumikellukesed Sakus Autor/allikas: Katrin Tarand/Minupilt.err.ee

Klimaatiline päristalv oli sellel aastal keskmisest viis korda lühem, jõudes kesta vaid neli päeva. Pikemas vaates pole tegu siiski rekordiga.

Ilmateenistus nentis, et talve ja kevadtalve algusaegade määramine on pehmete talvede korral problemaatiline ja subjektiivne. Andmetöötluse huvides on talvist aastaaega siiski eristatud. Selleks on talve keskosas esinenud pikim lumikattega ja külmailmadega periood.

Definitsiooni järgi on päristalve algus määratletud püsiva lumikattega perioodi algusega ning sellega kaasneb külmailmade sagenemine ja enamikel aastatel nende domineerimine. Klimaatilise talve kestuseks võib lugeda sel aastal seega perioodi 26.–29. veebruar.

Rekordit ei õnnestunud siiski murda. Kõige lühem päristalv kestis Eestis vaid kaks päeva. Kõige varasem kevadtalv saabus Vilsandil ja Sõrvel 1988. aastal juba 6. detsembril.

Kuigi selleaastane talv oli normist 2,5 °C võrra soojem, ei püstitatud rekordit ka selles vallas. Veel soojem oli 1961/1962. aasta talv.

Küll võib raamatu "Eesti kliima minevikus ja tänapäeval" öelda, et vaatlusperioodi jooksul on nihkunud eeltalvede algus kahe nädala võrra hilisemaks. Sama saab öelda päristalvede kohta. Suure muutlikkuse tõttu pole viimased muutused samas kaugeltki usaldusväärsed. Tervikuna on päristalve pikkus lühenenud olulisel määral, enamikes vaatlusjaamades 26 päeva jagu.

Möödunud aasta lõpus ilmunud Tartu Ülikooli doktorandi Birgit Viru ja professor Jaak Jaaguse töö põhjal on vähenenud alates 1950. aastast Eestis ka lumikattega päevade arv, riigis keskmiselt 27 päeva võrra. Lumikatte keskmine paksus vähenes sama ajaga sõltuvalt vaatlusjaamast 2–9 sentimeetrit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: